Biblioteka

Godziny pracy biblioteki szkolnej 2020/21

Poniedziałek      8.45 – 13.00

Wtorek                 10.50 – 12.25

Środa                  8.45 – 9.35

Czwartek              8.45 –13.25

Piątek                    8.00 - 10.30, 11.15-12.25

 

Nowości w bibliotece szkolnej:

8 WRZEŚNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ALFABETYZACJI

W 1965 r. UNESCO ogłosiło 8 września Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem nazywanym również Światowym Dniem Umiejętności Czytania. Wtedy to odbył się Kongres Ministrów w Teheranie, podczas którego zapoczątkowano działania mające na celu dążenie do rozwiązania problemu analfabetyzmu. W czasie Kongresu użyto po raz pierwszy pojęcia analfabetyzmu funkcjonalnego.

Z informacji dostarczonych przez Instytut Statystyki UNESCO wynika, że 773 miliony dorosłych (jedna na pięć osób) nie posiada podstawowej umiejętności czytania i pisania, z których większość to kobiety. Ponadto około 75 milionów dzieci na świecie nie uczęszcza do szkoły (źródło). Dlatego też 8 września UNESCO przypomina, że umiejętność pisania jest prawem każdego człowieka, a dostęp do edukacji wyrazem uszanowania godności ludzkiej.

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają dokładne dane historyczne (1970-2018) dla całego świata i poszczególnych krajów, UNESCO przygotowało interaktywną mapę i wykresy przedstawiające wskaźnik umiejętności czytania i pisania.

Więcej informacji: Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Global Education Monitor https://ourworldindata.org/literacy

„UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”. Pobierz za darmo 12 bestsellerów

czytajNasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo „ Czytaj PL", dzięki której można zupełnie za darmo przeczytać 12 wyjątkowych bestsellerów. Akcja Czytaj PL będzie trwała od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play, przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR. Kody można znaleźć na plakatach, które są rozwieszone w szkole.
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w projekcie.

Więcej informacji na stronie:
http://czytajpl.pl/

KONKURS SZKOLNY

WITKACY – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ.
ARTYSTA NA TLE EPOKI.

     Tegoroczny konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, artysty kontrowersyjnego i nie zawsze rozumianego, który zginął samobójczą śmiercią osiemdziesiąt lat temu.
     Rozwiązywanie testu w wersji elektronicznej będzie odbywało się w szkolnych pracowniach informatycznych w dniu 26 listopada 2019 o godz. 12.25. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie powinni zapoznać się z przygotowaną na ten temat literaturą znajdującą się w księgozbiorze biblioteki szkolnej. Te pozycje bibliograficzne przygotowane są na osobnej półce. Spis pozycji bibliograficznych został umieszczony poniżej.
     Chęć udziału w konkursie „WITKACY – życie i twórczość. Artysta na tle epoki" należy zgłaszać do dnia 10 listopada 2019 – do p. Anny Świszcz lub p. Izabeli Winiewicz-Cybulskiej. Ze względu na ograniczoną ilość stanowisk komputerowych w szkolnych pracowniach informatycznych, o zakwalifikowaniu do udziału w konkursie decyduje kolejność zgłoszenia. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody książkowe i wysoką ocenę cząstkową (w pierwszym semestrze) z przedmiotu historia sztuki.

Literatura na temat twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

Zestawienie statystyczne stanu czytelnictwa

2

1

statyst

Jak się uczyć? Na co zwrócić uwagę, aby nauka była efektywna?

     Efektywne uczenie się to umiejętność poruszania się w gąszczu informacji, szybkie przyswajanie, przechowywanie i odtwarzanie tych informacji, które w danym momencie są potrzebne.
Jeśli nie masz swoich sprawdzonych sposobów, jak się uczyć szybko i efektywnie, zajrzyj do nowo zakupionych pozycji, dostępnych w bibliotece szkolnej. Publikacje zawierają wiele cennych informacji na temat skutecznego przyswajania wiedzy, profesjonalne strategie przydatne w codziennym życiu, przygotowaniu się do egzaminów, prezentacji.

1k

2

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01