Start Wystawa archiwalnych prac uczniów pracowni tkaniny artystycznej Alicji Kowalskiej

Wystawa archiwalnych prac uczniów pracowni tkaniny artystycznej Alicji Kowalskiej

1 wystawa patio tkanina     Tkanina artystyczna to dyscyplina plastyczna o niezwykle szerokim spektrum możliwości formalnych. Bogactwo różnorodnych włókien naturalnych, roślinnych i zwierzęcych, również syntetycznych, możliwość operowania kolorem, linią, przedstawianie płaskich kompozycji, wychodzenie w przestrzeń, daje ogromną swobodę działania.
     Tkactwo rozumiane tradycyjnie, jest gobelinem tkanym wg najstarszego warsztatu gdzie istotny jest na przeplot wątku i osnowy oraz wiązania dywanowe. Tu najczęściej stosowanym surowcem jest wełna naturalna.
     Współczesna sztuka włókna wykracza poza dekoracyjny schemat. Jest unikatowym niezależnym dziełem, nie związanym z funkcją użytkową ani dekoracyjną. Wprowadzane są surowce niekonwencjonalne, a zasady technik tkackich wzbogacane o indywidualne rozwiązania. Wykorzystane zostają inne środki wyrazu jak szycie, dzierganie, haft, klejenie, wiązanie, druk, batik, papier czerpany. Tkanina staje się reliefem, rysunkiem, rzeźbą, instalacją przestrzenną lub barwną aplikacją.
     Techniki unikatowe pojawiają się również w miniaturze, która jest autonomiczną formą kompozycyjną, tak jak prace o większej skali. Miniatura bywa szkicem lub projektem, próbą eksperymentalną. Tu zastosowane są także materiały nietekstylne, jak metal, papier, drewno, skóra, plastik.
     Na wystawie w Galerii PATIO można zobaczyć przykłady takich rozwiązań. Spójnym elementem wybranych kompozycji jest zagadnienie kontrastu. Dotyczy on zarówno tematu i formy, gry światłocieni, różnic materii, różnorodności struktur.
     Prezentowane obiekty powstały na przestrzeni kilkunastu lat i są pracami dyplomowymi, ćwiczeniami lekcyjnymi i pracami konkursowymi.

                                                                                                            Alicja Kowalska
                                                                                                              styczeń 2019

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01