Start Wystawa Magdy Pokrywki - malarstwo, rysunek, komiks

Wystawa Magdy Pokrywki - malarstwo, rysunek, komiks

     Wystawa prezentowana w szkolnej galerii „Patio" jest indywidualnym pokazem malarskiej i graficznej twórczości Magdaleny Pokrywki z klasy IV. Magda pracuje pod kierunkiem profesor Barbary Szeptuch, a jej komiksy mogliśmy już obejrzeć na wystawie w „Patio" w maju ubiegłego roku. Rysunki są zaledwie fragmentem z kikuset prac, które z prawdziwą pasją stworzyła przez swój czteroletni okres pobytu w szkole. Komiks jest dla niej przestrzenią wyjątkową, w którą wchodzi zupełnie zrywając z rzeczywistością. I to jest ta najpiękniejsza chwila – poza czasem i przestrzenią. Potem powrót do rzeczywistości, w której - niestety - trudno czasem odnaleźć się. Komiks to pasja i miłość.

                                                                                                             www.zyciezamosca.pl

     Przy okazji ubiegłorocznej wystawy, przekazując informację mediom zaznaczyłam, że za pomocą czerni i bieli Magda potrafi wydobyć całe bogactwo fantastycznej treści. Przypomniałam też wówczas, że komiks to spolszczone angielskie słowo comics, a właściwie comic strip – długi wąski pasek, na którym w jednej linii umieszczono serię obrazów połączonych z tekstem. Taka obrazkowa historia, zwana popularnie „dymkiem", powinna być publikowana co najmniej w dwóch odcinkach (dwóch kadrach). Powtórzę też jeszcze, że komiks jako odrębna forma wydawnicza, powstał z rysunku satyrycznego i rozpowszechnił się wraz z rozwojem XIX-wiecznej prasy. Pasek został wyparty z czasem przez zeszyty (comisc book), a czerń i biel zastąpiono kolorem Historia sztuki zna wiele przykładów wkomponowywania tekstu w obraz, czyli tworzenia takich graficznych historii z komentarzem. Dziś awangardowe komiksy nie muszą już nawet posiadać tekstów prowadząc narrację za pomocą grafiki, w tworzeniu której pomagają nowoczesne technologie. Jednak ten tradycyjny – rzetelny rysunkowy warsztat – jest wciąż podstawą każdej dobrej sztuki.
     Na wystawie w „Patio" Magda pokazuje także rysunek i malarstwo. Trudno uwierzyć, że gwałtowna i dynamiczna w komiksach, w studiach postaci potrafi zaskoczyć delikatnością i miękkością. W ubiegłym roku reprezentowała naszą szkołę na jedenastym Makroregionalnym Przeglądzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Średnich Szkół Plastycznych w Nałęczowie i można nawet zobaczyć ją - w trakcie pracy - na filmie zamieszczonym na stronie nałęczowskiego plastyka. Barbara Szeptuch tak mówi o pracach swej uczennicy: „w rysunku widać solidny, dobry warsztat, a w malarstwie są kompozycje z wyobraźni, fantastyka, poszukiwanie tajemnicy" - chciałoby się dodać: poszukiwanie sposbu na życie, bo edukacja w szkole zakończy się już za kilka miesięcy.

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01