Start Mamy finalistę Olimpiady Artystycznej

Mamy finalistę Olimpiady Artystycznej

P1230107b     Cyprian Bachta jest z historii sztuki najlepszy. Mimo, iż jest w klasie III, lekcje z tego przedmiotu „zaliczył" w ubiegłym roku z klasą IV. Tak, zaliczył, bo zaraz po swoich lekcjach, zwykle razem z koleżanką Kamilą, przychodził na dwie godziny do IV b, potem oboje zostawali jeszcze na kółku z historii sztuki, a wieczorem Cyprian miał siłę, aby biec na zajęcia do Szkoły Muzycznej. W czasie ostatnich ferii zimowych znalazł czas na przyjazd do Krakowa tak, abyśmy wspólnie pozwiedzali kościoły i ważniejsze muzea. Mieliśmy pecha, bo jedno popołudnie było wyjątkowo mgliste, do tego szybko zapadał zmierzch. Ale to wszystko miało też pozytywne strony – mieliśmy wrażenie, że jesteśmy... poza rzeczywistością - w nierealnym świecie, w którym sztukę przeżywa się zupełnie inaczej. Kościelne wnętrze, zwłaszcza to u Franciszkanów, z witrażami Wyspiańskiego, ma wieczorem niepowtarzalny urok. Otoczyła nas jakaś dziwna aura i w tej „dziwności" chyba jednak czuliśmy, że ten okręgowy etap Olimpiady Artystycznej musi się udać, zwłaszcza gdy tematem do prezentacji miała być twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
     Potem z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki eliminacji okręgowych. Uzupełnialiśmy wiedzę, a ja często sięgałam do wspomnień swoich licealnych lat, kiedy jako uczestniczka finału Olimpiady Artystycznej, mogłam być w Warszawie cały tydzień – oprócz olimpijskiego współzawodnictwa w programie były także wizyty w muzeach i w teatrach. Tak narodziły się fascynacje historią sztuki, która potem wypełniła dalszą część życia.
     Rzeczywistość pisze czasem zaskakujące scenariusze. W związku z decyzją zamykania szkół i uczelni, spowodowaną pandemią wirusa, Ministerstwo Edukacji zadecydowało o odwołaniu ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych, w tym finału Olimpiady Artystycznej.
Na szczęście wszyscy, którzy po eliminacjach rejonowych zakwalifikowali się do tego ostatniego etapu, mają zagwarantowany tytuł finalisty i tym samym 100% na egzaminie maturalnym z historii sztuki.
    Tak więc, na rok przed maturą, Cyprian BACHTA z klasy III B jest finalistą tegorocznej 44 Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki – GRATULUJEMY ! Nie będzie, niestety, wspomnień z rywalizacji o tytuł laureata. I żeby tylko wspomnienie koronawirusa i narodowej kwarantanny nie kojarzyło mu się już zawsze z.... historią sztuki. https://www.kurierzamojski.pl/finalista-olimpiady-artystycznej-z-zamoscia/

                                                                                                                                 Izabela Winiewicz-Cybulska

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01