Start

Warsztaty dla uczniów klas ósmych odwołane

Uwaga uczniowie klas ósmych!

W związku z zaleceniami MKiDN wynikającymi z zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 informujemy, że warsztaty artystyczne dla uczniów klas ósmych z dniem 14 marca 2020 roku zostają odwołane i pozostają zawieszone do odwołania. O wznowieniu warsztatów poinformujemy na stronie internetowej.

Mamy finalistę Olimpiady Artystycznej

P1230107b     Cyprian Bachta jest z historii sztuki najlepszy. Mimo, iż jest w klasie III, lekcje z tego przedmiotu „zaliczył" w ubiegłym roku z klasą IV. Tak, zaliczył, bo zaraz po swoich lekcjach, zwykle razem z koleżanką Kamilą, przychodził na dwie godziny do IV b, potem oboje zostawali jeszcze na kółku z historii sztuki, a wieczorem Cyprian miał siłę, aby biec na zajęcia do Szkoły Muzycznej. W czasie ostatnich ferii zimowych znalazł czas na przyjazd do Krakowa tak, abyśmy wspólnie pozwiedzali kościoły i ważniejsze muzea. Mieliśmy pecha, bo jedno popołudnie było wyjątkowo mgliste, do tego szybko zapadał zmierzch. Ale to wszystko miało też pozytywne strony – mieliśmy wrażenie, że jesteśmy... poza rzeczywistością - w nierealnym świecie, w którym sztukę przeżywa się zupełnie inaczej. Kościelne wnętrze, zwłaszcza to u Franciszkanów, z witrażami Wyspiańskiego, ma wieczorem niepowtarzalny urok. Otoczyła nas jakaś dziwna aura i w tej „dziwności" chyba jednak czuliśmy, że ten okręgowy etap Olimpiady Artystycznej musi się udać, zwłaszcza gdy tematem do prezentacji miała być twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
     Potem z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki eliminacji okręgowych. Uzupełnialiśmy wiedzę, a ja często sięgałam do wspomnień swoich licealnych lat, kiedy jako uczestniczka finału Olimpiady Artystycznej, mogłam być w Warszawie cały tydzień – oprócz olimpijskiego współzawodnictwa w programie były także wizyty w muzeach i w teatrach. Tak narodziły się fascynacje historią sztuki, która potem wypełniła dalszą część życia.
     Rzeczywistość pisze czasem zaskakujące scenariusze. W związku z decyzją zamykania szkół i uczelni, spowodowaną pandemią wirusa, Ministerstwo Edukacji zadecydowało o odwołaniu ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych, w tym finału Olimpiady Artystycznej.
Na szczęście wszyscy, którzy po eliminacjach rejonowych zakwalifikowali się do tego ostatniego etapu, mają zagwarantowany tytuł finalisty i tym samym 100% na egzaminie maturalnym z historii sztuki.
    Tak więc, na rok przed maturą, Cyprian BACHTA z klasy III B jest finalistą tegorocznej 44 Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki – GRATULUJEMY ! Nie będzie, niestety, wspomnień z rywalizacji o tytuł laureata. I żeby tylko wspomnienie koronawirusa i narodowej kwarantanny nie kojarzyło mu się już zawsze z.... historią sztuki. https://www.kurierzamojski.pl/finalista-olimpiady-artystycznej-z-zamoscia/

                                                                                                                                 Izabela Winiewicz-Cybulska

Dagmara laureatką XVI Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

Miło nam poinformować, że Dagmara Durka została laureatką XVI Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Na konkurs wpłynęło łącznie 195 zestawów prac. Zadaniem uczestników było napisanie tekstów poetyckich lub prozatorskich związanych z tematem „Sztuka wyboru". Uroczyste rozdanie nagród połączone z promocją wydawnictwa zawierającego nagrodzone i wyróżnione prace odbędzie się 3 kwietnia 2020 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Uczennicę do konkursu przygotowała Małgorzata Godzisz.

Dzień Kobiet na Oddziale Onkologii Klinicznej

      8 marca to wyjątkowy dzień, w którym obchodzimy Dzień Kobiet. Niestety nie wszystkie panie mają możliwość spędzenia go w wybranym przez siebie miejscu. Warto pamiętać o tym dniu, zwłaszcza jeśli panie muszą go spędzić w szpitalu. Z okazji Dnia Kobiet uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu naszej szkoły wraz ze swoim opiekunem panią Katarzyną Manachiewicz oraz panią Agnieszką Kukiełko prezesem Fundacji „Żyj” im. Marty Szynal, przygotowali niespodziankę dla pań z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu. Blisko 50 pań – lekarek, pielęgniarek, personelu administracyjnego oraz wiele pacjentek otrzymało dziś od uczniów PLSP piękne kwiaty. Uczniowie, odwiedzili również te panie, które z racji stanu swojego zdrowia nie mogły opuścić łóżek. Wszystkie panie, na serdeczne życzenia, słowa, kwiaty i gesty pełne sympatii, reagowały szczerym uśmiechem, niektóre – łzami i wielkim wzruszeniem. Był to dzień wielu emocji, radości, zadumy, lecz dla wszystkich wolontariuszy również niezwykle cenna lekcja życia oraz wartości, jakimi powinniśmy się kierować. Słowa podziękowań od pacjentek oraz szczera radość były niezwykłymi nagrodami w zamian za poświęcony czas i włożony trud w zorganizowanie tej akcji. Wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia oraz pogody ducha!

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeIdf5bd6861e3

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

    Dzień 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W ramach uczczenia pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Polsce młodzież Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wzięła udział w specjalnie przygotowanej lekcji historii, na której zostały przybliżone biografie takich postaci jak m.in. Witolda Pileckiego ps. Witold" ; Danuty Siedzikówny ps. „Inka; Augusta Emila Fieldorfa, PS. „Nil"; Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój". Oprócz elementów wykładu młodzież zapoznała się również z materiałami archiwalnymi Instytutu Pamięci Narodowej takimi jak, archiwalne zdjęcia czy krótkie dokumenty filmowe dotyczące wyżej wymienionych postaci. Lekcja została zorganizowana przez pana Marcina Ciecierskiego.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeId97118a9180

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01