Start

Nagroda główna w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat 45. Zamojskiego Lata Teatralnego

      Bardzo miło jest nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły biorący udział w Ogolnopolskim Konkursie na Plakat 45. Zamojskiego Lata Teatralnego zostali docenieni przez kapitułę konkursu. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Prof. Lecha Majewskiego polskiego grafika i plakacisty, Łukasza Zwolana artysty plastyka, komisarza konkursu, Joanny Bliskiej-Pawłowskiej kierownika Działu Artystyczno-Organizacyjnego Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu, Dariusza Łukasika artysty plastyka oraz Grażyny Kowali kierownik programowej Zamojskiego Lata Teatralnego nagrodę główną przyznała Maksymilianowi Stopie.
W konkursie wzięło udział 64 wykonawców, którzy łącznie nadesłali 94 projekty.
Serdeczne gratulacje należą się również Katarzynie Bojar, Alicji Siemko oraz Katarynie Suminie, które zostały uhonorowane wyróżnieniami. Wszystkie prace zaprojektowane zostały przez uczniów klasy 3b w pracowni projektowania graficznego pod opieką Pana Mateusza Kitki.
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=30#sigFreeIda0bd2e8d04

Grand Prix, II i III nagroda na XX Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim 2020

    XX Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się na początku marca 2020 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, zakończył się ogromnym sukcesem dla uczennic naszej szkoły. Alicja Przygon otrzymała nagrodę Grand Prix festiwalu w kategorii plastycznej, Karolina Szyduczyńska II nagrodę w kategorii filmowej, natomiast Olga Goworek III nagrodę w kategorii plastycznej. Wszystkie uczennice do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Godzisz.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem "Podróż w twórczości Zbigniewa Herberta". Poeta kiedy tylko mógł wędrował . Nie była to zwyczajna turystyka. Podróże Herbert traktował jako spotkania czy nawet konfrontacje ze światem. Wielokrotnie podkreślał, że musimy uczyć się pokory wobec świata, dostrzegać jego różnorodność. Rozmaite realizacje podróży w twórczości Herberta każą nam odczytywać ją w kategorii egzystencjalnej: jako życie, w którym nie jest ważny cel podróży, ale samo podróżowanie. Peregrynacje Herberta otwierają nas na doznawanie piękna, kierują w głąb historii, kultury i własnego wnętrza. To podróżowanie w czasie i przestrzeni.

Ten trudny temat uczennice opracowały metodą przekładu intersemiotycznego - przekładu znaków słownych na obrazowe. Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego. W niezwykle trafny sposób udało się uchwycić Alicji temat zawarty w wierszu „Podróż", co zaowocowało nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Karolina zdobywczyni II miejsca, pracując tą samą metodą zinterpretowała wiersz „Miasteczko", natomiast Olga – zdobywczyni III miejsca dokonała przekładu intersemiotycznego wiersza „Szeptem".

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert - żona poety. Ze względu na pandemię tegoroczne ogłoszenie laureatów odbyło się 6 kwietnia drogą online.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=30#sigFreeId350a002146

Życzenia Wielkanocne

zyczenia Dyrekcja

zyczenia su wielkanoc

Stypendium artystyczne dla Franciszka Drozdowskiego

Franciszek Drozdowski, uczeń klasy Ib naszego liceum, został po raz kolejny laureatem stypendium artystycznego Marszałka Województwa Lubelskiego za 2020 rok, które przyznawane jest szczególnie uzdolnionej młodzieży. Franciszek od najmłodszych lat interesuje się projektowaniem mody, malarstwem, tkaniną artystyczną, jest utalentowany muzycznie. Za sobą ma wiele sukcesów artystycznych, które osiągnął jeszcze jako jako gimnazjalista. W 2019 został najmłodszym półfinalistą prestiżowego konkursu dla projektantów Fashion Designer Awards, który łączy najlepsze nazwiska ekspertów i osobowości świata mody z młodymi talentami, a obecnie przygotowuje następną kolekcję pod kątem tegorocznej rywalizacji. Trzymamy mocno kciuki.
Franciszkowi serdecznie gratulujemy wyróżnienia, jakim jest wsparcie stypendialne, tak ważne rozwijaniu pasji, życzymy dalszych ciekawych pomysłów i doświadczeń twórczych.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=30#sigFreeId081a2e8fcd

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      2 kwietnia br., obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku ze względu na pandemię, zmienił się przebieg tegorocznej kampanii. Nie odbyły się zajęcia na temat autyzmu dla uczniów, czy szereg innych wydarzeń organizowanych z okazji tego dnia. Ze względu na obecny stan nie możemy bez konkretnie określonych powodów wyjść z domu, nauka, a często i praca, odbywa się zdalnie. Osoby pełnosprawne mają kłopot z wytrwaniem w izolacji i utrzymaniem równowagi psychicznej. Dla osób dotkniętych autyzmem jest to jeszcze trudniejsze, bo do niepokoju wynikającego z obawy o stan zdrowia swój i bliskich dochodzi stres związany ze zmianą dotychczasowego planu dnia. A dla autystyków rutyna jest bardzo ważna, to ona często zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Podczas pandemii u autystyków mogą nasilić się też trudne zachowania, wynikające z niezrozumienia sytuacji, ale też właśnie z zaburzenia rutyny dnia codziennego. Kiedy każdy z nas zastanawia się, czy spacer, bieganie w parku, czy wyjście z psem jest czynnością niezbędną w czasie kwarantanny pomyślmy, jak ograniczenia przeżywają autystyczne dzieci. Każdy z nas może jednak wspomóc i podzielić się za pośrednictwem mediów społecznościowych wspierając kampanię – bo to podniesienie świadomości na temat autyzmu, a tym samym stworzenie lepszego świata dla osób ze spektrum, jest najważniejsze. Bo nie wystarczy wiedzieć tylko, że autyzm jest, ale zrozumieć także, czym jest, i być gotowym pomóc. W akcję propagowania solidarności z osobami z autyzmem w social mediach włączyli się nasi uczniowie wraz z p. pedagog Katarzyną Manachiewicz, którzy w ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem w tym dniu świecili na niebiesko. I dlatego dzielimy się swoją fotorelacją i zaangażowaniem , że jesteśmy w tym dniu razem bez względu na okoliczności.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=30#sigFreeIda87f1f0d08

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01