Start

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

      Nie zapomnieliśmy o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – dokumentu, z którego Polacy powinni być dumni, ponieważ jest dowodem umiejętności kompromisów i wspólnego twórczego działania w skrajnie nieprzyjaznej sytuacji zewnętrznej. Mimo ostrych konfliktów i niepewności, reformatorzy Sejmu Wielkiego potrafili stworzyć dokument konstruujący nowy ustrój, zgodnie z nowoczesnymi ideami oświecenia i wierny narodowej tradycji.
W 2020 roku rocznicę uchwalenia dokumentu świętowaliśmy po cichu, inaczej niż zwykle. Cała Polska jest objęta kwarantanną i dlatego nie odbyły się w kraju uroczystości takie, jak w poprzednich latach. Również w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu obchody, zaplanowane zgodnie z kalendarzem szkoły, z powodu pandemii i zamknięcia szkół, nie odbyły się. Celebracja została przeniesiona do wydarzeń dostępnych w przestrzeni cyfrowej. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie:
https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-swieta-konstytucji-3-maja-i-dnia-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--zapowiedz-wydarzen
 

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Najważniejsza z Konstytucji !

Każda konstytucja jako ustawa zasadnicza uchwalona przez sejm określająca charakter ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego państwa, strukturę władzy oraz podstawowe prawa i obowiązki obywateli ma znaczenie historyczne. Są wśród nich konstytucje, które w dziejach narodu i państwa odegrały rolę szczególną.

     Do nich bez wątpienia zalicza się Konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 Maja 1791 roku jak zaznaczono w jej wstępie:
„..dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic..."

Był to pierwszy tego typu akt prawno-ustrojowy w Europie, który z dzisiejszej perspektywy oceniamy jako bezspornie największą spuściznę ideowo-polityczną po niepodległej Rzeczypospolitej.
Konstytucja 3 Maja obowiązywała jako ustawa zasadnicza tylko 15 miesięcy i jedynie zapoczątkowała reformę Państwa. Nie będąc nigdy w pełni wprowadzona w życie przeszła do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach twórczego czynu patriotycznego narodów Rzeczypospolitej. O znaczeniu historycznym Konstytucji stanowi nie sama jej treść, ale sens moralno-polityczny całego Sejmu Czteroletniego kładącego kres „gwarancji" ustroju Rzeczypospolitej przez dwór rosyjski, która nie pozwalała na jakąkolwiek ewolucję tego ustroju zgodną z interesem polskiego społeczeństwa. W latach 1788-1792 bezsilna dotąd Rzeczpospolita realizowała politykę całkowitej suwerenności i uzależnienia wszelkich przeobrażeń wewnętrznych tylko od woli większości narodu. W obronie tej polityki podjęła w końcu nierówną walkę zbrojną z interwencją wojsk rosyjskich wspieranych przez konfederatów targowickich. Cena, jaką zapłaciła Polska za przeciwstawienie się interesom dworu petersburskiego, była wielka: kolejny rozbiór jej terytorium oraz przywrócenie ustroju sankcjonującego powszechną anarchię i bezsilność władz państwowych. Mimo to, idee Sejmu Czteroletniego, a przede wszystkim największe jego dzieło - Konstytucja 3 Maja - pozostawiły tradycję, która od dwustu dwudziestu dziewięciu lat stanowi najważniejsze polskie dzieło w sferze myśli politycznej. Wartości, jakie wtedy wypracowano i zaczęto wcielać w życie, stały się wyznacznikiem działań dla wielu pokoleń Polaków. Niepodległa i demokratyczna Ojczyzna są normami aktualnymi również dzisiaj.
                                                                                                                                   opr. Hanna Maziarczyk

3maj

Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku

Koronowirus – okiem młodzieży PLSP

      W ramach projektu plastycznego "Koronawirus – okiem młodzieży PLSP w okresie pandemii" realizowanego przez p. pedagog Katarzynę Manchiewicz, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przygotowania prac plastycznych na temat: "Jak radzę sobie w sytuacji izolacji i ograniczeń". W prezentowanym zestawie prac uczniowie w prosty i jasny sposób mogli wyrazić siebie, pokazać swój dzień, wyrazić swoje uczucia. Koronowirus przedstawiony w pracach młodzieży to cały świat, który wywrócił się do góry nogami , stąd niespotykana czasami kolorystyka skóry, drewna. W jednej z prac poruszone zostało także egoistyczne zachowanie niektórych ludzi w okresie, który wymaga przestrzegania określonych zasad. Dziękujemy następującym uczniom: Magdalenie Sowie, Klaudii Całce z kl 3a, Emilii Niewożewskiej z kl. 1b, Alicji Przygoń, Arturowi Kijek z kl. 2b, którzy podjęli wyzwanie i przygotowali prace.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeIdc9248ed96f

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      W czwartek 23 kwietnia br., obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiono w 1995 r. jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Tego dnia odbywa się zazwyczaj mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami. W tym roku takie spotkania się nie odbyły ponieważ wiosna nie przywitała nas w sposób szczególnie radosny. W związku z panującymi ograniczeniami związanymi z ochroną przed zarażeniem wirusem SARS-Cov-2 ten dzień wspólnie z młodzieżą naszego liceum obchodziliśmy w przestrzeni internetowej i zachęcaliśmy do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach, ale w domu. Należy pamiętać, że moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją bardziej niż kiedykolwiek. W czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książki, wzmacnia więzi między ludźmi, poszerza horyzonty, stymuluje nasze umysły i kreatywność. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę. Czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy wraz z naszymi uczniami wszystkich do wyrażenia zamiłowania do czytania. Pamiętajcie, że czytać warto i warto podzielić się swoimi ulubionymi tytułami z naszymi obserwującymi tak jak zrobili to nasi uczniowie wraz z p. pedagog Katarzyną Manachiewicz. Zachęcamy także do śledzenia licznych inicjatyw pro czytelniczych w Internecie organizowanych przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.

View the embedded image gallery online at:
https://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeIdef56f6e0a3

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.

Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość.

Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

plakat ola

oliwia kuźma

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01