W miesiącach maj – czerwiec 2021 realizowany był projekt na temat Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedsięwzięcie miało na celu zespolenie społeczności Szkół Podstawowych i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, aby oczami młodego pokolenia zobaczyć na nowo postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Celem także było upowszechnienie informacji o przygotowaniach do beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, której uroczystość zgodnie z decyzją Papieża Franciszka odbędzie się 12 września w Warszawie. O wyjątkowości Prymasa Polski zwanym Prymasem Tysiąclecia , uczniów szkół naszego regionu nie trzeba było przekonywać. Ks. Stefan Wyszyński kilkakrotnie odwiedzał Zamość. Gościł także w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Warto przypomnieć, że w czasie II wojny światowej Ks. Wyszyński ukrywał się w niewielkiej wiosce Stanisławce, w parafii Horyszów Polski pod Zamościem a także w kilku innych pobliskich miejscowościach. W 1947 roku odbył osobistą wizytę w celu wizytacji dekanatów tarnogrodzkiego, hrubieszowskiego i tyszowieckiego oraz kilku parafii w Lublinie, a w roku 1948 wizytował m.in. dekanaty Tomaszów Lubelski i Zamość, z kolei w maju tego roku odwiedził parafię Horyszów Polski, następnie udał się do Łazisk, Kalinówki i Skierbieszowa. Wszędzie tam udzielał sakramentu bierzmowania oraz spotykał się z nauczycielami i młodzieżą szkolną. 6 października 1978 r. gdy Papieżem został wybrany kardynał Karol Wojtyła. Dochodzi wówczas do spotkania Kardynała Wyszyńskiego z Papieżem, wtedy to klęknął i ucałował jego dłoń, a w tym momencie Papież Polak podniósł się z miejsca, uklęknął przed Prymasem i trwali tak obaj we wzruszającym uścisku przez dłuższą chwilę, po czym padły znamienne słowa: „Czcigodny i umiłowany księże Prymasie, pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”. Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński żył 80 lat.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dlatego wiodącym przesłaniem całej koncepcji działania było rozpowszechnianie patriotyzmu i szacunku dla ważnych postaci narodowych minionych pokoleń, nie tylko na lekcjach historii czy religii ale także na lekcjach plastyki.
Uczenie szacunku dla podstawowych praw człowieka i wolności może odbywać się na różnych płaszczyznach wychowywania młodego pokolenia. Sztuka, w szerokim znaczeniu tego słowa, ma ogromny wpływ na rozwój osobowości o czym świadczą nadesłane prace plastyczne uczniów w rozległym przedziale wiekowym od 7 do 16 lat.
Uczniowie na podstawie wielorakich źródeł i poszukiwaniu różnych technik malarskich pod kierunkiem swoich nauczycieli plastyków interpretowali własnym językiem plastycznym postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kontekście niezwykłości wszystkich prac malarskich jest to, że uczniowie pokazali w swojej wizji plastycznej człowieka serdecznego, o wielkim sercu i godności. Tak jak sam Ksiądz wyrażał :
"Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno." "Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem." "Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!"
W tak ważnym wydarzeniu artystycznym dla ukazania roli Kardynała Stefana Wyszyńskiego wzięło udział 62 uczniów z 11 szkół:
- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim.
Nauczyciel prowadzący: Joanna Kwiatkowska, Beata Palonka
Uczniowie:
Wiktor Kozłowski kl.1
Weronika Dziura kl.2
Ewa Kowalska kl.2
Weronika Tytuła kl.2
Patrycja Gajewska kl.2
Emilia Oremus kl.2
Agata Gajewska kl.2
Roksana Sędłak kl.2
Kinga Kopczyńska kl.2
Wiktoria Kochaniec kl.5
Kinga Cisek kl.5
Paweł Grodzki kl. 4
- I Społeczna Szkoła Podstawowa im.Unii Europejskiej w Zamościu.
Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Wiśniewska.
Uczniowie:
Amelia Zienkiewicz kl.6b
Sylwia Gardiasz kl. 6b
Maciej Zalewski kl. 7b
Anna Portuś kl.6
Iga Mielniczuk kl. 5a
Kornelia Kołbak kl. 4a
3.Zespół Szkół w Krasnobrodzie.
Nauczyciel prowadzący: Halina Gontarz
Uczniowie:
Weronika Rajtak kl.7
Kacper Kostrubiec kl. 5
Patrycja Kostrubiec kl. 7
Nikola Nawój kl. 6
Zuzanna Kawa kl.6
- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu.
Nauczyciel prowadzący; Małgorzata Czochra- Welsyng
Uczniowie:
Arkadiusz Polaczek kl. 6
Krzysztof Kuczmowski kl.4
5.Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Werbkowicach.
Nauczyciel prowadzący: Zdzisława Tracz- Mardofel
Uczniowie:
Magdalena Krempla kl. 6
Anna Mociak kl.7
Angelika Semaj kl.7
Lena Jóźwiak kl.7
Katarzyna Koryszko kl.7
6.Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.
Nauczyciel prowadzący: Hanna Maziarczyk
Uczniowie:
Amelia Karaś kl.1a
Julia Goch kl.1a
Michał Dworniczak kl.1a
7.Szkoła Podstawowa im. Karola Namysłowskiego w Wierzbie.
Nauczyciel prowadzący: Anna Chabros
Uczniowie:
Maja Nogas kl.7a
Oliwia Jachorek kl.7a
Amelia Bielesz kl.7a
Wiktoria Kalman kl. 7a
Izabela Kropornicka kl.7a
Martyna Łyś kl. 7b
Aleksandra Złotnik kl. 7a
Julia Duchacz kl. 7a
Daria Dragan kl. 7a
Milena Nizioł kl. 7a
Magdalena Paruch kl.7a
Maja Pietruś kl. 7b
Monika Denkiewicz kl. 7b
Martyna Wiatrowska kl. 7b
Roksana Gnyp kl.7b
Hanna Struk kl.6a
Emilia Bojar kl. 6a
Julia Węgorowska kl.6a
Zuzanna Kulasza kl 6a
Milena Denkiewicz kl. 5
Diana Kłoczek kl.5
Maja Węgorowska kl.5
Julia Bielesz kl.5
8.Szkoła Podstawowa w Hucie Tarnawackiej.
Nauczyciel prowadzący: Anna Litwińczuk
Uczniowie:
Paulina Pitura kl.8
9.Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łabuńkach Pierwszych.
Nauczyciel prowadzący: Robert Kożuszek
Uczniowie:
Julia Juś kl. 6
Kinga Baraś kl. 7b
10.Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Prusa w Mirczu.
Nauczyciel prowadzący: Dorota Smoll
Uczniowie:
Kinga Kozak kl. 7
Arkadiusz Kryszczoł kl.7
11.Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Łabuniach.
Nauczyciel prowadzący :Małgorzata Czuj
Uczeń:
Patrycja Rycak kl. 7 b
Dziękuję serdecznie Wszystkim Uczniom i Nauczycielom za współpracę, za tak spektakularne uczestnictwo w projekcie plastycznym. Prestiżowy wkład uczniów w historii swojego pokolenia i wspólna praca pokazuje jak wielkie znaczenie dla Narodu Polskiego miała sylwetka Stefana Wyszyńskiego.
Zapraszamy do oglądania Galerii obrazów.
Opr. Hanna Maziarczyk
Dorota Sidor
Marcin Ciecierski