Start KONKURSY, PLENERY Konkursy

Konkursy

GENIUSZ KRESÓW Bolesław Leśmian – ogrody zmysłów

    W środę 16 marca w szkolnej Galerii PATIO odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom. Zaszczycili nas swoją obecnością znakomici goście: Pani Wizytator CEA Beata Syczuk, Pani Wiceprezydent Miasta Magdalena Dołgan, Pan Dyrektor Galerii BWA Jerzy Tyburski, Pani Prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans Elżbieta Gnyp, która reprezentowała komisję konkursową,     a przede wszystkim laureaci, nauczyciele oraz cała społeczność naszej szkoły.
    Uroczystość rozpoczęła się recytacją wierszy Leśmiana w wykonaniu uczennic naszej szkoły, które stały się inspiracją do powstania nagrodzonych prac. W tej atmosferze Pani Dyrektor Marzena Tadeusz powitała wszystkich obecnych, zaznaczając, że trzecia edycja Geniusza Kresów, nadal cieszy się popularnością i wysokim poziomem artystycznym i pogratulowała zwycięzcom.
    Następnie zabrała głos komisarz i pomysłodawczyni konkursu Pani Alicja Kowalska, która podziękowała wszystkim uczestnikom i nauczycielom z 15 szkół plastycznych za udział w konkursie oraz fundatorom nagród. Konkurs objęty jest patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz honorowym patronatem Prezydenta Miasta.
    Komisja konkursowa, w skład której weszli profesorowie, artysta malarz Pan Roman Łaciak z ASP w Krakowie, artysta grafik Pan Piotr Lech z Wydziału UMCS w Lublinie oraz artysta malarz Pani Elżbieta Gnyp doceniła różnorodność i oryginalność interpretacji poezji Leśmiana, pod względem formy, techniki i wysokich walorów artystycznych.
    Nadszedł wyczekiwany moment wręczenia nagród i prezentacji nagrodzonych prac. Na zakończenie Pani Juror Elżbieta Gnyp opowiedziała historię związków Bolesława Leśmiana z Zamościem i Zamojszczyzną i znaczeniu jego twórczości w kulturze.
    Otwarcie wystawy nagrodzonych oraz zakwalifikowanych prac nastąpiło w miłym nastroju przy dźwiękach muzyki i poezji leśmianowskiej.
Wystawę można oglądać w Galerii PATIO w budynku Liceum Plastycznego przy ul. Pereca 17 do końca kwietnia.

                                                                                                        SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Wyniki Konkursu Geniusz Kresów „Bolesław Leśmian - ogrody zmysłów"

>>Protokół do pobrania<<

zapro lesmian

GRAND PRIX

Michalina Metkowska "Koń", monotypia, ZSP Bydgoszcz

 

 I NAGRODA EX AEQUO

Kinga Wójtowicz "Leśne tajemnice", tusz-pisak, LP Nałęczów

Paulina Prokopowicz "Bez tytułu - dyptyk", serigrafia, ZSP Bydgoszcz

II NAGRODA

Magdalena Krycia "Zachód-dziejba leśna" dyptyk, olej, LP Dąbrowa Górnicza

WYRÓŻNIENIE

Karolina Olesiak-Zbieg "Ideały", akwatinta, LP Dąbrowa Górnicza

Klaudia Stochmal "Półka ze skarbami", olej, LP Nowy Sącz

Natalia Hałasa "O zmierzchu", tkanina, LP Zamość

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚĆ

Sonia Foryś "W malinowym chruśniaku", linoryt, ZSP Katowice

NAGRODA PREZESA ZAMOJSKIEGO TOWARZYSTWA "RENESANS"

Klaudia Stochmal "Półka ze skarbami", olej, LP Nowy Sącz

NAGRODA WYDZIAŁU MALARSTWA ASP                            W KRAKOWIE

Gabriela Greszta " W malinowym chruśniaku", akwarela, LP Zamość

NAGRODA DYREKTORA BWA GALERIA - ZAMOJSKA

Ewelina Mikucka "Romans", sitodruk, LP Łomża

NAGRODA KSIĘGARNI IM.BOLESŁAWA LEŚMIANA        W ZAMOŚCIU

Karolina Drozdowska "Światło kresów", akryl, ZPPKP Opole

 

NAGRODA DYREKTORA LICEUM PLASTYCZNEGO     W ZAMOŚCIU

Tomasz Paszkowicz "Kogut", akryl, ZSP Koszalin


plakat lesmian druk

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY GENIUSZ KRESÓW (LEŚMIAN)

 

 

 lesmian PORTRET

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

GENIUSZ KRESÓW

pt. „Bolesław Leśmian – Ogrody zmysłów“


 

Głównym założeniem konkursu plastycznego GENIUSZ KRESÓW jest przypomnienie młodzieży szkół plastycznych niezwykłych postaci świata sztuki, związanych z regionem kresów wschodnich ( kiedyś centralną Polską). Niektórzy znani są z lektur szkolnych, innych warto poznać bliżej. Są wśród nich poeci, prozaicy, plastycy, muzycy – ludzie o szczególnej wrażliwości, pasji, tworzący z dala od centrów sztuki, w ciszy prowincji, często w niesprzyjających okolicznościach. Konkurs jest próbą spojrzenia w przeszłość, sentymentalną podróżą w pełen tajemnic świat wyobraźni, w miejsca , których już nie ma….

   

Czy życie i twórczość Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Isaaka B.Singera, Mieczysława Kosza czy Edmunda Monsiela może nawiązać dialog ze współczesnym młodym człowiekiem i stać się inspiracją do powstawania nowych dzieł? Czy artyści z „dalekich kresów” i ich bardzo indywidualne widzenie sztuki może być nadal wartością we współczesnym świecie?

   

W I i II edycji młodzież miała okazję poznać i przyjrzeć się bliżej sylwetkom dwóch indywidualistów, twórców niezwykłych. Edmund Monsiel, Bruno Schulz – stali się inspiracją do powstania ciekawych, oryginalnych wypowiedzi artystycznych. Efekty konkursów pokazały, że mimo upływu czasu młody człowiek rozumie i trafnie odczytuje postawę artysty z minionej epoki. Uniwersalizm tej sztuki staje się kopalnią kreatywności.

    

Kolejna edycja poświęcona jest sylwetce związanego z międzywojennym Zamościem, Bolesława Leśmiana – poety targanego namiętnościami i zmiennymi kolejami losu. Jego twórczość, to wyjątkowe zjawisko, zaskakujące i nieprzewidywalne. Czy ta poezja, przepełniona bogactwem słów i znaczeń, przeplatających się realnych i nierealnych form i kształtów, baśniowa, tajemnicza i piękna, może odrodzić się w postaci wizualnej, barwnej        i równie zmysłowej ? Czy będzie impulsem do powstania malarskich, graficznych, czy tkackich wypowiedzi? Zmierzenie się ze światem leśmianowskich wizji, oto przesłanie nowego konkursu GENIUSZ KRESÓW.

         Zapraszamy do następnej podróży, wspaniałej i odkrywczej. Na kolejne spotkanie z TAJEMNICĄ.

 

>>>REGULAMIN DO POBRANIA<<<

>>>KARTA ZGŁOSZENIA DLA SZKOŁY<<<

>>>KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA<<<

 

 

 

 

 

        

 

 

WERNISAŻ PRAC – "MŁODOŚC BEZ UZALEŻNIEŃ"

Otwarcie wernisażu oraz wręczenie nagród odbyło się 12 marca 2015 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Założeniem konkursu było pokazanie innego spojrzenia okiem młodzieży na problem szeroko rozumianych uzależnień. Prace wykonywane były w formie rysunku satyrycznego i komiksu.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ"

W tym roku odbył się pierwszy konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej organizowany przez Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Konkurs adresowany był do uczniów klas I-V OSSP oraz uczniów klas I-III Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, uczniów Liceum Plastycznego im. B. Morando w Zamościu i Liceum Plastycznego im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie.

Nagrody otrzymali:

  • Agata Majewska, kl. 3b, ZSP im. C.K.Norwida w Lublinie (I miejsce),

  • Wiktor Pilipczuk, kl. 3a, LP im. B.Morando w Zamościu ( II miejsce),

  • Emilia Sieńko, kl. 3b, ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie (III miejsce).

Wyróżnienia otrzymali:

  • Weronika Biesiaga, kl. 2, LP im. B. Morando w Zamościu,

  • Oliwia Twardowska, kl. 3b, ZSP im. C . K. Norwida w Lublinie.

Wernisaż prac oraz wręczenie nagród odbędzie się w czwartek,12 marca o godzinie 11.30.

Gratulujemy wygranym, wyróżnionym oraz dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie a tym samym wykazali się dużą kreatywnością. Składam również podziękowania nauczycielom rysunku i malarstwa Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu, p. Dorocie Jasek, p. Maciejowi Sęczawie oraz p. Markowi Sołowiejowi pod opieką, których byli uczniowie.

                                                                                                                                         Katarzyna Manachiewicz

Poniżej znajdują się wszystkie prace uczniów L P im. Bernarda Morando w Zamościu, które wzięły udział w konkursie "Młodość bez uzależnień"

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01