WITKACY

Witkacy1 - Kopia      Jesienne spotkania ze sztuką stały się nie tylko naszą szkolną tradycją. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o Matejce, przed dwoma laty – o Wyspiańskim, bo były to lata wielkich jubileuszów. W tym roku przyszedł czas na Witkacego – artystę kontrowersyjnego i nie zawsze rozumianego, który zginął samobójczą śmiercią osiemdziesiąt lat temu. Spotkania z twórczością wielkich artystów – przygotowywane przez panią Izabelę Winiewicz-Cybulską, nauczyciela historii sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu – mają charakter wykładów otwartych i dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Zamojskiego Pana Andrzeja Urbańskiego odbywają się w Muzeum Zamojskim. Przed dwoma laty korzystaliśmy z gościnności Galerii Zamojskiej BWA, w której odbyły się spotkania poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora i Władysława Podkowińskiego.
      Wykład o twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza odbędzie się w czwartek 19 września 2019 (w tym dniu, w godzinach popołudniowych, osiemdziesiąt lat temu na wiejskim cmentarzu we wsi Jeziory na Polesiu odbywał się skromny pogrzeb wielkiego artysty) o godzinie 16.00 w Sali Fischofa (ul. Ormiańska 24) – o czym informuje plakat opracowany przez pana Mateusza Kitkę, nauczyciela projektowania graficznego.
     Legenda dziwaka, ekscentryka i wielkiego prowokatora niepotrzebnie rzuciła cień na całą twórczość Witkacego. Twórczość tę – zwłaszcza w dziedzinie sztuk plastycznych i teatralnych, będącą próbą odnalezienia Czystej Formy – warto poznać bliżej. A poznanie to ułatwi z pewnością czwartkowe spotkanie w Muzeum i może zachęci ono do sięgnięcia po literaturę na temat artysty zgromadzoną w Bibliotece szkolnej. Kontynuujemy bowiem konkurs „elektroniczny", którego pomysłodawcą jest pani Anna Świszcz – opiekun szkolnego księgozbioru. Tegoroczny konkurs - poświęcony twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (podobnie jak te w poprzednich latach) - będzie miał formę elektronicznego testu, którego rozwiązywanie będzie odbywało się w szkolnych pracowniach informatycznych w ustalonym dniu. Informacje szczegółowe o terminie, z podaniem literatury, będą zamieszczone wkrótce na stronie internetowej szkoły w zakładce „biblioteka". A tymczasem zapraszamy do udziału w spotkaniu z twórczością Witkacego – w Muzeum Zamojskim, a tak na marginesie: kilka miesięcy temu widzieliśmy tu oryginalne dzieło artysty - „Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej" - na wystawie „Portret kobiety – historie malowane" i może żal tylko, że nie pochodził on z „Firmy Portretowej".

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01