Start GENIUSZ KRESÓW – JAN ZAMOJSKI CZŁOWIEK RENESANSU

GENIUSZ KRESÓW – JAN ZAMOJSKI CZŁOWIEK RENESANSU

Relacja z wernisażu wystawy pokonkursowej

      W dniu 22 listopada odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej GENIUSZ KRESÓW, ogólnopolskiego konkursu, którego bohaterem V edycji był JAN SARIUSZ ZAMOYSKI, genialny wizjoner epoki renesansu. W gościnnej SYNAGODZE Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zgromadziło się wielu zaproszonych gości, młodzież naszego liceum, nauczyciele i uczestnicy konkursu.
     Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, Marzena Tadeusz witając wszystkich, a krótką historię konkursów i wprowadzenie do obecnej edycji przedstawiła Pani Alicja Kowalska – komisarz konkursu. Wszyscy też wysłuchali uwag przewodniczącego jury Pana dr Piotra Kondraciuka, historyka sztuki i dyrektora Muzeum Zamojskiego na temat nagrodzonych prac oraz ciekawej opowieści o historii naszego regionu, o wizjonerskich koncepcjach Jana Zamojskiego i jego dziele.
     Uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród laureatom i podziękowaniami dla autorów, jurorów, sponsorów i wszystkich zaangażowanych w realizację konkursu.
     Wystawę w Centrum SYNAGOGA można oglądać w listopadzie i grudniu. Zapraszamy.

na strone www geniusz1

Geniusz Kresów: Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu.
Kilka pokonkursowych refleksji ...

     Piąta edycja ogólnopolskiego konkursu „Geniusz Kresów" przebiegała w roku 2018 pod hasłem „Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu". Pojęcie „kresy" można odczytywać na wielu płaszczyznach (geograficzno-politycznej, historycznej czy socjologicznej), ale organizator i pomysłodawca konkursu pojęcie to traktuje przede wszystkim jako obszar dawnego wschodniego pogranicza, gdzie ścierały się różne kultury i tradycje, a utalentowani ludzie mogli tworzyć tu z dala od centrów sztuki - w ciszy prowincji. Czy Jan Zamoyski, człowiek o wyjątkowym umyśle, rzeczywiście „tworzył w ciszy prowincji" ? Twórca naszego miasta i Ordynacji Zamojskiej, hetman i kanclerz, polityk i wódz to nie tyle „geniusz kresów", co zwyczajnie „geniusz renesansu". Urodził się w Skokówce (wieś w powiecie zamojskim) – w miejscu, które dla wielu wciąż pozostaje taką kresową prowincją i na tym „kresowym" obszarze Zamoyski założył miasto, które z czasem zyskało miano „perły renesansu". Wielokulturowość tego miejsca to przede wszystkim zasługa jego twórcy, który jako człowiek tolerancyjny i dbający o rozwój swego miasta, pozwalał na osiedlanie się ludzi innych wyznań i narodowości – kupców z różnych stron świata, których pojawienie się w Zamościu gwarantowało rozwój handlu i sprzyjało rozwojowi miasta.
     Bohater tegorocznej edycji „Geniusza Kresów"jest

nam szczególnie bliski, dlatego z tematem najlepiej poradzili sobie uczniowie naszej szkoły. W wyobraźni społecznej funkcjonują przede wszystkim wizerunki Zamoyskiego stworzone przez Jana Matejkę – nasz bohater kilkakrotnie pojawia się w powszechnie znanych scenach historycznych. Ten wybitny malarz, dbający o realia i kostium, odtworzył portret hetmana i kanclerza na podstawie zachowanych rycin – drzeworytów i miedziorytów - zwłaszcza tych z przełomu XVI i XVII wieku. Technika wykonania umożliwiła powielanie i popularyzowanie portretów także w następnych stuleciach. W wyobraźnię mieszkańców Zamościa wpisał się z pewnością wizerunek z epoki - jeden z nielicznych wykonanych w technice olejnej - przechowywany w zbiorach Muzeum Zamojskiego. Odwiedzającym miasto na pewno pozostanie w pamięci pomnik konny (autorstwa Mariana Koniecznego), odsłonięty czterysta lat po śmierci hetmana, ustawiony przed pałacem, w którym kiedyś rezydował wielki kanclerz. Ten właśnie motyw często pojawił się w pracach konkursowych, spośród których szczególnie wyróżnia się grafika cyfrowa, za którą autor otrzymał II nagrodę. Faksymile podpisu i motyw biało-czerwonej flagi wpisują tę kompozycję w rok Jubileuszu Odzyskania Niepodległości pokazując jednocześnie, że miejsce grafiki warsztatowej zajmuje dziś coraz częściej grafika komputerowa – technika popularna na tegorocznym konkursie – swoiste świadectwo przemian i nowoczesności. Tę nowoczesność drugiego tysiąclecia odzwierciedla praca pt. „Narodziny miasta" wykonana w technice kolażu, za którą uczennica z zamojskiego liceum otrzymała I nagrodę. Artystyczna wyobraźnia podsunęła myśl połączenia architektury dawnej i nowoczesnej – to obraz przemian, nad którymi czuwa górujący nad miastem jeździec na koniu – wciąż obecny duch twórcy. Nie zabrakło w tym roku też malarskich impresji z motywami naszej staromiejskiej architektury. Nic więc dziwnego że w grupie nagrodzonych prac znalazło się najwięcej uczniów naszego liceum, którzy Jana Zamoyskiego mają na wyciągnięcie ręki. Chociaż uczennicy z Łomży również udało się odtworzyć zamojskie, renesansowe klimaty. Rysunek pt. „Rozmowa" ma nieco rodzajowy i trochę symboliczny charakter. Dialog prowadzą dwie pierwszoplanowe postacie w strojach z epoki, z których jedna trzyma w dłoni jabłko – niczym symboliczny owoc wspólnej pracy twórcy i miasta i jego architekta. „Napływ idei" to tytuł wyróżnionej kompozycji uczennicy z katowickiej szkoły wykonanej w technice rysunku, zainspirowanej mało znanym portretem, którego autorem jest Marcello Bacciarelli, malarz z kręgu dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Architektura w tle jest impresją na temat zamojskiego ratusza.
     Temat konkursu był tylko z pozoru łatwym. Wymagał szerszego przygotowania, bo trudno pokazać tak genialną postać bez znajomości historii czy ikonografii. Temat zmuszał więc do poszukiwań, których finałem miała być własna impresja na temat wyjątkowego człowieka o wielkim umyśle - człowieka, którego sławna myśl „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" to ponadczasowe motto nabierające znaczenia zwłaszcza dziś przypominając, że tylko dobra edukacja jest gwarancją sprawnie działającego państwa.

                                                                                                 Izabela Winiewicz-Cybulska

 

 

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01