Start Prelekcja dla Rodziców

Prelekcja dla Rodziców

      Dopalacze dlaczego są tak niebezpieczne oraz uzależnienie od telefonów komórkowych. Profilaktyka uzależnień  prowadzona jest w polskich szkołach od wielu lat. Działania profilaktyczne koncentrowały się dotąd głównie wokół takich substancji jak alkohol, narkotyki czy nikotyna. W ostatnim czasie rynek  znacząco się zmienił i od kilku lat obserwujemy ekspansję nowego typu uzależnień a są to nowe środki psychoaktywne, tzw. dopalacze oraz uzależnienia od telefonu komórkowego. W tym celu w naszej szkole 17 września 2018 r.  zorganizowano dwie pogadanki profilaktyczne, tym razem adresatami spotkań nie była młodzież, ale ich rodzice.
    W pierwszej części spotkania, które poprowadziła p. Katarzyna Manachiewicz – pedagog szkolny  została poruszona tematyka dopalaczy, dlaczego są tak niebezpieczne.
    Pani pedagog poinformowała słuchaczy o niepokojącym zjawisku jakim są dopalacze a także uświadomiła rodziców, że dostęp do nich może mieć każdy młody człowiek.
Dodatkowo w czasie szkolenia rodzice mieli możliwość poznania różnych objawów działań tych niebezpiecznych substancji oraz konsekwencji ich używania. Omówione zostały: skutki zdrowotne działania nowych narkotyków, diagnostyka zatruć, problem zatruć z punktu widzenia ratownictwa medycznego oraz kierunki edukacji w zakresie zagrożeń wynikających z użycia tych szkodliwych substancji. Pani pedagog podkreślała, że substancje te w konsekwencji mogą prowadzić do trwałych skutków utraty zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego ważne jest aby środowisko rodzinne, szkoła, świadomie i odpowiedzialnie wychowywali młodych ludzi, uświadamiali im niebezpieczeństwa związane z braniem narkotyków, ale przede wszystkim uczyli wartościowego i szczęśliwego życia.
    Kolejną częścią spotkania, była prelekcja psychologa p. Wiolety Kapuścińskiej, która dotyczyła poważnego w dzisiejszych czasach problemu jakim jest nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Badania przeprowadzone przez fundacje dbam o mój zasięg pokazują, iż współczesna młodzież określana mianem cyfrowych tubylców, używa telefonów w każdym miejscu i o każdej porze. Jest to zjawisko niepokojące zarówno pod względem psychologicznym ale i stwarzającym zagrożenie dla życia (27% ankietowanych dopuszcza możliwość korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego).
    Poruszone tematy miały  ukazać  rodzicom czynniki chroniące, dziecko przed używaniem dopalaczy oraz zjawiskiem jakim jest fonoholizm a także zachęcenie rodziców do podjęcia wspólnych działań ze szkołą, które mogłyby ochronić ich dzieci przed różnymi szkodami wynikającymi z uzależnienia. Młodzież oczekuje odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się przykładu życia. Dlatego ważne jest, aby osoby dorosłe – rodzice, wychowawcy i nauczyciele pomagali im zrozumieć na czym budować fundamenty pod ich przyszłe życie.

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01