Start Polska Droga do Wolności...

Polska Droga do Wolności...

     Młodzież klasy pierwszej w ramach lekcji historii w dniu 21 grudnia 2016r. zwiedziła wystawę p.t. „Poczta Podziemna w Polsce w latach stanu wojennego” w salach wystawienniczych Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu. Wystawa obejmuje ponad 2500 znaczków pocztowych, okolicznościowych bloków filatelistycznych i kopert.

      opr. Hanna Maziarczyk

      fot. Patrycja Kukiełka

     Te małe znaki graficzne ukazują polską drogę do wolności. Znaczki swoją bogatą treścią przypominają o nieobchodzonych oficjalnie rocznicach, upowszechniają informację o przeinaczanych faktach historycznych n.p. radziecka zbrodnia w Katyniu, bohaterstwo żołnierzy AK czy odzyskiwanie niepodległości 11 Listopada i wiele innych ważnych wydarzeń z historii naszego kraju. Uczniowie na” żywej lekcji historii „dowiedzieli się o podziemnej „Solidarności”,o tym ,że istniało wiele niezależnych wydawnictw. Młodzież pozyskała informację na temat stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 r., kiedy to w kraju przejęła władzę Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - organ pozakonstytucyjny, który od razu zawiesił funkcjonowanie Solidarności. Rozpoczęły się liczne aresztowania działaczy związkowych , członków opozycji. Uczniowie obejrzeli stemple i znaczki z obozów dla internowanych, które przemycały wiedzę niewygodną dla rządzących. Ta kopalnia wiedzy zawarta w tych, jakże wymownych elementach graficznych niejednokrotnie o charakterze satyrycznym czy ośmieszającym, uświadomiła młodzieży jak żyło się w czasach systemu komunistycznego. Jakie groziły represje ze strony ówczesnej władzy.

   Ta niepowtarzalna kolekcja powstała dzięki panu Marcinowi Zamojskiemu w okresie lat osiemdziesiątych XX w., jak dowiedzieliśmy się ,wykorzystywał swoje kontakty z ówczesnymi środowiskami opozycyjnymi. Walory tej kolekcji to ogromny zasób wiadomości o kształtowaniu świadomości narodowej.

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01