Start X OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI "ZAMOŚĆ - PERŁA RENESANSU"

X OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI "ZAMOŚĆ - PERŁA RENESANSU"

W piątek 10 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 Jury w składzie:

 dr Sylwester Piędziejewski – artysta malarz, ASP Warszawa

 Stanisław Pasieczny – artysta malarz

 Jerzy Tyburski – dyrektor BWA w Zamościu, artysta malarz

 Maciej Sęczawa – artysta malarz

 wyłoniło następujących zwycięzców X Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Zamość – Perla Renesansu”:

 

 

 I nagroda Kamila Walendykiewicz  - Warszawa 

I nagroda Kamila Walendykiewicz Warszawa

I nagroda Kamila Walendykiewicz Warszawa 2

II nagroda Gabriela Patro - Zamość

II nagroda Gabriela Patro

II nagroda Gabriela Patro Zamosc 2

 III Nagroda Katarzyna Oleśkiewicz - Koszalin

III Nagroda Katarzyna Oleśkiewicz Koszalin

III Nagroda Katarzyna Oleśkiewicz Koszalin 2

Wyróżnienie Zuzanna Hanc - Lublin

wyroznienie Zuzanna Hanc Lublin

wyroznienie Zuzanna Hanc Lublin 2

 Wyróżnienie Marcelina Siwik - Koło

Wyróżnienie Marcelina Siwik Koło

Wyróżnienie Marcelina Siwik Koło 2

Wyróżnienie Maria Gulczyńska - Kraków

Wyróżninenie Maria Gulczyńska Kraków

Wyróżninenie Maria Gulczyńska Kraków 2

 

 

Nagroda Dyrektora Bursy Międzyszkolnej Nr 2 - Agata Bartz - Koło

Nagroda Dyrektora Bursy Międzyszkolnej Nr 2 Agata Bartz

 

Nagroda Dyrektora Bursy Międzyszkolnej Nr 2 Agata Bartz Kolo 2

Nagroda Dyrektora Liceum Plastycznego w Zamościu - Krystian Jandura - Zakopane

Nagroda Dyrektora Liceum Plastycznego w Zamościu Krystian Jandura Zakopane

Nagroda Dyrektora Liceum Plastycznego w Zamościu Krystian Jandura Zakopane 2

Nagroda Prezydenta Miasta Zamość - Aleksandra Dziekan - Zamość 

Nagroda Prezydenta Miasta Zamość Aleksandra Dziekan Zamość

Nagroda Prezydenta Miasta Zamość Aleksandra Dziekan Zamość 2

Fotorelacja z wernisażu:

Praca w plenerze:

Praca w szkole:

Wycieczka uczestników pleneru po Roztoczu:

 

        Dobiegł końca Ogólnopolski Plener Malarski „Zamość Perła Renesansu”. W tegorocznej dziesiątej edycji wzięło udział prawie trzydziestu uczniów z piętnastu średnich szkół plastycznych. Prace plenerowe prezentowane są w Centrum „Synagoga” - FODŻ, w którym w piątek – dnia 10 czerwca 2016 – dokonano uroczystego otwarcia wystawy. W wernisażu wzięli udział wyjątkowi goście – Pan Jarosław Wartak – zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pani Elżbieta Dzikowska, historyk sztuki, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki, znana podróżniczka i dziennikarka oraz Marek Jaromski, artysta malarz. Organizatorami Pleneru są Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz zamojskie Liceum Plastyczne. Patronat Honorowy sprawuje Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk, który był również obecny na otwarciu wystawy. Wernisaż uświetnił występ młodej skrzypaczki Gabrysi Kleban, której akompaniowała jej mama – Joanna Kleban. Otwierając wystawę Przewodniczący Jury Pan dr Sylwester Piędziejewski z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych podkreślił, że prace uczestników Pleneru reprezentują wysoki poziom, odznaczają się szczególną wrażliwością na malarską materię, świeżością ujęcia czyli można powiedzieć, że przyjechali do nas rzeczywiście najlepsi – zapewne w niedalekiej przyszłości artyści – malarze. Mamy nadzieję, że Zamość (dla wielu widziany po raz pierwszy) stanie się dla nich odtąd na zawsze rozpoznawalny, wpisany głęboko w artystyczną pamięć. Komisarzem Pleneru był Pan Maciej Sęczawa – artysta malarz, nauczyciel rysunku i malarstwa w zamojskim LP, a w Jury znaleźli się także znani nie tylko w środowisku zamojskim artyści - Jerzy Tyburski i Stanisław Pasieczny. Udział plenerowiczów z całego kraju pozwala nam, Zamościanom, spojrzeć na nasze miasto nieco inaczej. Znane codzienne obrazy Starego Miasta nabierają szczególnego uroku. Młodzi ludzie widzą w pejzażu miejskim to wyjątkowe piękno, którego my być może nie zauważamy na co dzień w pospiesznej drodze do pracy czy do szkoły. Widoki miasta popularyzują fotografie – może już nawet fotografujemy wciąż to samo i dopiero wizyta w Zamościu młodych adeptów sztuki pozwala docenić to piękno, które mamy w końcu w zasięgu ręki. Wszystkie obrazy, a zwłaszcza te nagrodzone i wyróżnione, świadczą o dużej odwadze kolorystycznej i dla wielu są czytelną i wyraźną zabawą kolorem, przepuszczonym przez filtr własnej wrażliwości. Jest też w nich swoisty liryzm i spokój, bo uczestnicy Pleneru poczuli, że życie toczy się tu powoli, bez hałasu i świetlistych bilbordów – po prostu bez całej tej „technologicznej gonitwy”. W tegorocznej edycji Pleneru, mającego jak zawsze formułę konkursu, przyznano w sumie dziewięć nagród i wyróżnień.

Laureatką pierwszej nagrody została Kamila Walendykiewicz z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie. Wyjątkowy jest tu sposób kadrowania. Perła Renesansu to nie tylko piękno odrestaurowanych budowli, to także fragment odpadającego tynku na przykład z pałacowej elewacji, która wciąż czeka w kolejce do swej restauracji. Kamila pokazała, że każdy motyw, przy odpowiedniej jego malarskiej interpretacji, może być tematem dobrego obrazu. Drugą nagrodę przyznano uczennicy z zamojskiego Liceum – Gabrieli Patro. Gabrysia pokazała Staromiejski Zespół z jeszcze innego punktu widzenia. Wybrała – wzorem wielu klasyków malarstwa – widok miasta z góry, między innymi z wieży katedralnej dzwonnicy. Zamość niczym z bajki, malowany z dużą domieszką błękitu, energicznymi pociągnięciami pędzla, jest dowodem jej malarskiego temperamentu. Trzecią nagrodę otrzymała Katarzyna Oleśkiewicz z Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie.

Nagrodę ufundował także Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk dla Aleksandry Dziekan z Liceum Plastycznego w Zamościu oraz Dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu Pan Waldemar Leszczyński – otrzymała ją Agata Bartz z Koła.

        Wśród nagrodzonych prac znajdujemy różnorodne sposoby artystycznej interpretacji. Jest zarówno realistyczny sposób postrzegania, jak i specyficzna „geometryzacja”, niczym wibracja przenikających się kolorów, utrwalona na przykład płótnach laureata Nagrody Dyrektora zamojskiego Liceum Plastycznego – Krystiana Jandury z Zespołu Szkół Plastycznych z Zakopanego. Wyróżniona praca Marii Gulczyńskiej z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych z Krakowa pokazuje na przykład jeden z zamojskich portali z widoczną w głębi amfiladą pomieszczeń, prowadzących nasze oko jakby w nieskończoność tajemniczej sieni. Zamość jawi się nam rzeczywiście bajkowy - nie widać tłumu, nie słychać zgiełku, miasto pełne jest światła i barw jak na ulicy utrwalonej przez Marcelinę Siwik z Koła czy na Rynku Wodnym, którego fragment zainspirował Zuzannę Hanc z Lublina. Mamy nadzieję, że taki nasz spokojny i kolorowy Zamość pozostanie w pamięci młodych adeptów sztuki, którzy o wyjątkowym klimacie tego miasta opowiedzą innym, a sami będą tu chętnie powracać i może nie tylko w poszukiwaniu artystycznych inspiracji.

                                                                                                           Izabela Winiewicz-Cybulska

 

OOOOOOOO

 

ZAPROSZENIE NA WWW

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016 

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01