Start KONKURSY, PLENERY Konkursy III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY GENIUSZ KRESÓW (LEŚMIAN)

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY GENIUSZ KRESÓW (LEŚMIAN)

 

 

 lesmian PORTRET

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

GENIUSZ KRESÓW

pt. „Bolesław Leśmian – Ogrody zmysłów“


 

Głównym założeniem konkursu plastycznego GENIUSZ KRESÓW jest przypomnienie młodzieży szkół plastycznych niezwykłych postaci świata sztuki, związanych z regionem kresów wschodnich ( kiedyś centralną Polską). Niektórzy znani są z lektur szkolnych, innych warto poznać bliżej. Są wśród nich poeci, prozaicy, plastycy, muzycy – ludzie o szczególnej wrażliwości, pasji, tworzący z dala od centrów sztuki, w ciszy prowincji, często w niesprzyjających okolicznościach. Konkurs jest próbą spojrzenia w przeszłość, sentymentalną podróżą w pełen tajemnic świat wyobraźni, w miejsca , których już nie ma….

   

Czy życie i twórczość Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Isaaka B.Singera, Mieczysława Kosza czy Edmunda Monsiela może nawiązać dialog ze współczesnym młodym człowiekiem i stać się inspiracją do powstawania nowych dzieł? Czy artyści z „dalekich kresów” i ich bardzo indywidualne widzenie sztuki może być nadal wartością we współczesnym świecie?

   

W I i II edycji młodzież miała okazję poznać i przyjrzeć się bliżej sylwetkom dwóch indywidualistów, twórców niezwykłych. Edmund Monsiel, Bruno Schulz – stali się inspiracją do powstania ciekawych, oryginalnych wypowiedzi artystycznych. Efekty konkursów pokazały, że mimo upływu czasu młody człowiek rozumie i trafnie odczytuje postawę artysty z minionej epoki. Uniwersalizm tej sztuki staje się kopalnią kreatywności.

    

Kolejna edycja poświęcona jest sylwetce związanego z międzywojennym Zamościem, Bolesława Leśmiana – poety targanego namiętnościami i zmiennymi kolejami losu. Jego twórczość, to wyjątkowe zjawisko, zaskakujące i nieprzewidywalne. Czy ta poezja, przepełniona bogactwem słów i znaczeń, przeplatających się realnych i nierealnych form i kształtów, baśniowa, tajemnicza i piękna, może odrodzić się w postaci wizualnej, barwnej        i równie zmysłowej ? Czy będzie impulsem do powstania malarskich, graficznych, czy tkackich wypowiedzi? Zmierzenie się ze światem leśmianowskich wizji, oto przesłanie nowego konkursu GENIUSZ KRESÓW.

         Zapraszamy do następnej podróży, wspaniałej i odkrywczej. Na kolejne spotkanie z TAJEMNICĄ.

 

>>>REGULAMIN DO POBRANIA<<<

>>>KARTA ZGŁOSZENIA DLA SZKOŁY<<<

>>>KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA<<<

 

 

 

 

 

        

 

 

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01