Start Z Panem prof. Marianem Koniecznym – wybitnym rzeźbiarzem - w zamojskiej Alei Sław

Z Panem prof. Marianem Koniecznym – wybitnym rzeźbiarzem - w zamojskiej Alei Sław

tablica konieczny

               Dnia 30 maja 2014 (piątek) byliśmy świadkami ważnego artystycznego wydarzenia. W zamojskiej „Alei Sław” - na ul. Grodzkiej - odsłonięto tablicę pamiątkową Pana prof. Mariana Koniecznego. „Aleja” jest wyrazem szacunku jakim Zamość darzy ludzi kultury, nauki        i sztuki. Tablice, zaprojektowane przez naszego pedagoga – artystę-rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę, upamiętniają takich twórców jak mi.n. Janusz Stanny, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Krzysztof Zanussi.
              Uroczystość w „Alei Sław” poprzedzona była otwarciem Galerii Rzeźby prof. Koniecznego, mieszczącej się przy ul. Łukasińskiego (w dawnym Kasynie Kozackim). Wystawę tworzą portretowe odlewy w brązie, wśród których odnajdujemy wizerunki rodziców artysty, popiersie żony czy fragmenty portretowe zrealizowanych pomników.
Marian Konieczny urodził się w 1930 roku, studiował w krakowskiej ASP u Xawerego Dunikowskiego, a potem sam był rektorem       (1948-1980) i profesorem tej uczelni.
W latach 50—tych ubiegłego wieku studiował także w Instytucie Riepina w Petersburgu. Jest rzeźbiarzem o wielkiej i niekwestionowanej sławie, znanym jako twórca wielu pomników o monumentalnej i czytelnej formie. Określany jest jako reprezentant nurtu                        figuralno-symbolicznego. Jego realizacje znajdują się w Filadelfii i w Algierii, a w Polsce do najsłynniejszych należą z pewnością warszawska Nike (pomnik Bohaterów Warszawy), lubelski pomnik Marii Skłodowskiej-Curie, socrealistyczny (nieistniejący) pomnik Lenina w Nowej Hucie. W Krakowie rzeźbiarz zrekonstruował Pomnik Grunwaldzki (wg Antoniego Wiwulskiego), stojący przed gmachem Akademii na Placu Matejki, a przed Nowym Gmachem Muzeum Narodowego możemy podziwiać monumentalny wizerunek Stanisława Wyspiańskiego.

W Licheniu i w Leżajsku oglądamy pomniki Jana Pawła II, a w Zamościu – konny wizerunek Jana Zamoyskiego.
           Mieliśmy możliwość rozmowy z profesorem i jego żoną – panią Marią Sarnik-Konieczną. Była to dla nas naprawdę wyjątkowa okazja spotkania ludzi, którzy piszą rozdział współczesnej sztuki.

    fot. Janusz Zimon

Wicedyrektor Tomasz Bełech i prof. Bartłomiej Sęczawa na wernisażu w Galerii Rzeźby

Bukiet specjalnie dla Profesora Koniecznego wykonała Aneta Szcześniak z kl.I.

SWScan00142

                                                                                   fot. Aleksandra Twardowska

                                                                                              

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01