Start

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Najważniejsza z Konstytucji !

Każda konstytucja jako ustawa zasadnicza uchwalona przez sejm określająca charakter ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego państwa, strukturę władzy oraz podstawowe prawa i obowiązki obywateli ma znaczenie historyczne. Są wśród nich konstytucje, które w dziejach narodu i państwa odegrały rolę szczególną.

     Do nich bez wątpienia zalicza się Konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 Maja 1791 roku jak zaznaczono w jej wstępie:
„..dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic..."

Był to pierwszy tego typu akt prawno-ustrojowy w Europie, który z dzisiejszej perspektywy oceniamy jako bezspornie największą spuściznę ideowo-polityczną po niepodległej Rzeczypospolitej.
Konstytucja 3 Maja obowiązywała jako ustawa zasadnicza tylko 15 miesięcy i jedynie zapoczątkowała reformę Państwa. Nie będąc nigdy w pełni wprowadzona w życie przeszła do historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach twórczego czynu patriotycznego narodów Rzeczypospolitej. O znaczeniu historycznym Konstytucji stanowi nie sama jej treść, ale sens moralno-polityczny całego Sejmu Czteroletniego kładącego kres „gwarancji" ustroju Rzeczypospolitej przez dwór rosyjski, która nie pozwalała na jakąkolwiek ewolucję tego ustroju zgodną z interesem polskiego społeczeństwa. W latach 1788-1792 bezsilna dotąd Rzeczpospolita realizowała politykę całkowitej suwerenności i uzależnienia wszelkich przeobrażeń wewnętrznych tylko od woli większości narodu. W obronie tej polityki podjęła w końcu nierówną walkę zbrojną z interwencją wojsk rosyjskich wspieranych przez konfederatów targowickich. Cena, jaką zapłaciła Polska za przeciwstawienie się interesom dworu petersburskiego, była wielka: kolejny rozbiór jej terytorium oraz przywrócenie ustroju sankcjonującego powszechną anarchię i bezsilność władz państwowych. Mimo to, idee Sejmu Czteroletniego, a przede wszystkim największe jego dzieło - Konstytucja 3 Maja - pozostawiły tradycję, która od dwustu dwudziestu dziewięciu lat stanowi najważniejsze polskie dzieło w sferze myśli politycznej. Wartości, jakie wtedy wypracowano i zaczęto wcielać w życie, stały się wyznacznikiem działań dla wielu pokoleń Polaków. Niepodległa i demokratyczna Ojczyzna są normami aktualnymi również dzisiaj.
                                                                                                                                   opr. Hanna Maziarczyk

3maj

Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku

Koronowirus – okiem młodzieży PLSP

      W ramach projektu plastycznego "Koronawirus – okiem młodzieży PLSP w okresie pandemii" realizowanego przez p. pedagog Katarzynę Manchiewicz, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przygotowania prac plastycznych na temat: "Jak radzę sobie w sytuacji izolacji i ograniczeń". W prezentowanym zestawie prac uczniowie w prosty i jasny sposób mogli wyrazić siebie, pokazać swój dzień, wyrazić swoje uczucia. Koronowirus przedstawiony w pracach młodzieży to cały świat, który wywrócił się do góry nogami , stąd niespotykana czasami kolorystyka skóry, drewna. W jednej z prac poruszone zostało także egoistyczne zachowanie niektórych ludzi w okresie, który wymaga przestrzegania określonych zasad. Dziękujemy następującym uczniom: Magdalenie Sowie, Klaudii Całce z kl 3a, Emilii Niewożewskiej z kl. 1b, Alicji Przygoń, Arturowi Kijek z kl. 2b, którzy podjęli wyzwanie i przygotowali prace.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=5#sigFreeIdc9248ed96f

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      W czwartek 23 kwietnia br., obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiono w 1995 r. jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Tego dnia odbywa się zazwyczaj mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami. W tym roku takie spotkania się nie odbyły ponieważ wiosna nie przywitała nas w sposób szczególnie radosny. W związku z panującymi ograniczeniami związanymi z ochroną przed zarażeniem wirusem SARS-Cov-2 ten dzień wspólnie z młodzieżą naszego liceum obchodziliśmy w przestrzeni internetowej i zachęcaliśmy do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach, ale w domu. Należy pamiętać, że moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją bardziej niż kiedykolwiek. W czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książki, wzmacnia więzi między ludźmi, poszerza horyzonty, stymuluje nasze umysły i kreatywność. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę. Czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy wraz z naszymi uczniami wszystkich do wyrażenia zamiłowania do czytania. Pamiętajcie, że czytać warto i warto podzielić się swoimi ulubionymi tytułami z naszymi obserwującymi tak jak zrobili to nasi uczniowie wraz z p. pedagog Katarzyną Manachiewicz. Zachęcamy także do śledzenia licznych inicjatyw pro czytelniczych w Internecie organizowanych przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=5#sigFreeIdef56f6e0a3

Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.

Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość.

Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nagroda główna w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat 45. Zamojskiego Lata Teatralnego

      Bardzo miło jest nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły biorący udział w Ogolnopolskim Konkursie na Plakat 45. Zamojskiego Lata Teatralnego zostali docenieni przez kapitułę konkursu. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Prof. Lecha Majewskiego polskiego grafika i plakacisty, Łukasza Zwolana artysty plastyka, komisarza konkursu, Joanny Bliskiej-Pawłowskiej kierownika Działu Artystyczno-Organizacyjnego Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu, Dariusza Łukasika artysty plastyka oraz Grażyny Kowali kierownik programowej Zamojskiego Lata Teatralnego nagrodę główną przyznała Maksymilianowi Stopie.
W konkursie wzięło udział 64 wykonawców, którzy łącznie nadesłali 94 projekty.
Serdeczne gratulacje należą się również Katarzynie Bojar, Alicji Siemko oraz Katarynie Suminie, które zostały uhonorowane wyróżnieniami. Wszystkie prace zaprojektowane zostały przez uczniów klasy 3b w pracowni projektowania graficznego pod opieką Pana Mateusza Kitki.
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=5#sigFreeIda0bd2e8d04

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01