Start

FORTALICJE 2019 intuitive art festival z udziałem młodzieży Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu

      W dniach 27-29 września 2019 r. w Zamościu odbyła się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fortalicje. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Nowej został stworzony w 1991 r. przez pana Pawła Dudzińskiego,pedagoga, rzeźbiarza, człowieka teatru i performera. Fortalicje to festiwal o unikatowej formule artystycznej. Istotą festiwalu i głównym celem są wspólne produkcje artystyczne i tworzenie nowego języka teatru przez zasilanie go zdobyczami najnowszej sztuki: audio art, body art, personal graffiti, body action painting, taniec butoh i performance.
Tegoroczne wydarzenie odbyło się w Kazamacie Wschodniej Bostionu 1. Pierwszy raz w historii do czynnego udziału w festiwalu została zaproszona przez Pana Pawła Dudzinskiego młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Uczniowie pod kierunkiem p. Doroty Jasek nauczyciela rysunku i malarstwa oraz p. Katarzyny Manachiewicz pedagoga szkolnego stworzyli kostiumy i instalacje scenograficzne, które zaprezentowali podczas dnia teatru. Podczas udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu młodzież mogła wyrazić swój potencjał twórczy, kreatywność. Dla uczniów była to okazja do spotkania z inną formą sztuki niż zazwyczaj. Dziękujemy bardzo młodzieży za zaangażowanie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeId1c2f627f53

Wystawa Dominiki Głowali w galerii Korytarz

      W ramach współpracy z absolwentami naszego liceum, w dniu 25 września 2019 r. w galerii KORYTARZ odbył się wernisaż prac naszej absolwentki Dominiki Marii Głowali obecnie studiującej na Szczecińskiej Akademii Fotografię.

Impast przechodnia-architektoniczny chaos, który otacza przestrzeń miejską. Wielkie śmietniki przed pięknymi budynkami, niezamalowane graffiti, budynki niepasujące do otoczenia. W projekcie artystka próbuje ów chaos uporządkować. Przez wyrazisty kolor, różne faktury zakrywa niepotrzebne według niej elementy, tworzyć nowy, uporządkowany krajobraz. KATALOG - PDF

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeIde523bc0856

Ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych

      W dniu 24 września 2019 roku, w naszej szkole odbyło się Ślubowanie klas pierwszych. Po złożeniu przysięgi rozpoczęły się otrzęsiny zorganizowane przez uczniów klas drugich. Pierwszaki musiały się zmierzyć w konkurencjach takich jak układanie puzzli przedstawiających różne znane obrazy. Następnie brały udział w quizie związanym z wiedzą o naszej szkole. Ostatnim zadaniem były "artystyczne kalambury" w których nowi uczniowie naszej szkoły musieli za pomocą swojego ciała zaprezentować znane działa sztuki. Rywalizacja klas zakończyła się zwycięstwem klasy I B. Gratulujemy!!!

Konferencja metodyczna dla nauczycieli plastyków w PLSP w Zamościu

      W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, w dniu 21.09.2019 r. odbyła się konferencja metodyczna przeznaczona dla nauczycieli plastyki. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Temat przewodni konferencji brzmiał „Rozwijanie potencjału twórczego ucznia w kontekście kształcenia plastycznego” i odnosił się do realizacji zadań nauczycieli plastyki w realizowaniu podstawy programowej w sferze edukacji artystycznej. Prelekcję na ww. temat poprowadziła pani Małgorzata Czuj.
Doświadczeni pedagodzy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych: pani Barbara Szeptach artysta malarz oraz pan Tomasz Bełech artysta rzeźbiarz, swoimi wystąpieniami wzbogacili ofertę spotkania zwracając szczególną uwagę na pracę z uczniem zdolnym.
Uczestnicy konferencji mieli również niebywałą okazję, aby zwiedzić zbiory archiwum prac uczniów PLSP, poznać aurę i specyfikę pracowni artystycznych, w których klimatyczne wnętrza i korytarze są doskonałym miejscem czerpania inspiracji w pracy twórczej.
Na zakończenie spotkania, pan Tomasz Bełech zaproponował nawiązanie współpracy między nauczycielami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych a nauczycielami plastyki lokalnych szkół. Pan Tomasz Bełech poinformował także zebranych nauczycieli o ofercie warsztatów plastycznych jakie corocznie organizuje PLSP w Zamościu.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeIdd1e60fed67

Wystawa Krzysztofa Babieja

Obecnie jestem uczniem czwartej klasy, natomiast przedstawione prace to wysiłek i trud pracy w klasie trzeciej, gdzie zacząłem postrzegać swoje prace w odmienny sposób. Wraz z wspierającym mnie opiekunem, panią Dorotą Jasek, doszliśmy do konsensusu, iż nowo obrana droga w postrzeganiu sztuki będzie dla mnie najlepsza, mianowicie czerpania przyjemności z próbowania nowych techniki i szukania swojego „ja". Powstałe prace w dużej mierze były przygotowywane do przeglądu makroregionalnego w którym było mi dane wziąć udział, gdzie reprezentowałem, jako pierwszą dyscyplinę rzeźbę, natomiast drugą był rysunek. W obu przypadkach odmieniło to moją twórczość, dając mi nowe spojrzenie na sztukę. W każdej z prac starałem się wykorzystać to co umiem i zestawić to z czymś, innym, nowym. Dużą zmianą było wykorzystanie węgla, gdzie przedstawienie postaci nie było do końca zrobione detalicznie, a potraktowane ogólnie, z wyjątkiem pewnych elementów, będącymi akcentami posiadanej już puli doświadczeń. To zestawienie powoduje duży kontrast walorów i technik. Stworzyłem również kilkanaście szkiców użyciem innych technik takich jak, akwarela, tusz czy kredka, gdzie musiałem zrozumieć na czym polegało pojęcie szkicu, czyli szybkiej reakcji.
Praca była ciężka, lecz satysfakcjonująca, prace powstałe w tym okresie dały mi dużo do myślenia i dużo nowej motywacji do działania.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=45#sigFreeId2207a8948a

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01