Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

Andrzejki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski

      Andrzejki to tradycja znana od co najmniej kilkuset lat. Najbardziej znanym zwyczajem, związanym z Andrzejkami, są wróżby. Kiedyś do wróżb andrzejkowych podchodzono bardzo poważnie - wróżyły tylko niezamężne kobiety, robiąc to w odosobnieniu, aby poznać prawdę na temat swojego przyszłego zamążpójścia. Wróżby andrzejkowe odpowiadały na pytanie o to, kto i kiedy zostanie mężem wróżącej dziewczyny. Dziś Andrzejki traktujemy przede wszystkim jako dobrą zabawę, w której mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dlatego też w dzień Św. Andrzeja, patrona małżeństw i orędownika zakochanych, Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem opiekunów, pani Anny Ważny i pana Mateusza Kitki przygotował wrózby i zabawy andrzejkowe dla całej społeczności szkolnej. Zabawy odbywały się w czasie przerwy obiadowej. Wróżono na różne sposoby aby dowiedzieć się czy przyszły rok przyniesie szczęście i powodzenie. Sprzedawano także ciasteczka z wróżbą a zebrane w ten sposób środki Samorząd Uczniowski przeznaczy na cele charytatywne.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=40#sigFreeIdc2bb904f89

Wystawa Plakatów - galeria Korytarz

     W galerii Korytarz odbył się wernisaż plakatów klasy II b. Temat przewodni poruszał i odnosił się do problemów społecznych. Plakaty miały zwracać uwagę odbiorcy na otaczającą rzeczywistość, a również promować wydarzenia czy informacje interesujące z punktu widzenia uczestników. Plakaty wykonane zostały w technice wektorowej i rastrowej. Głównym założeniem w projektowaniu plakatów było rozbudzenie społecznego zainteresowania problemami ludzkości.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=40#sigFreeIdadab877d96

Nagrody w konkursie „Inny Herbert”, org. przez Instytut Filologii Polskiej UMCS

Miło nam poinformować, że uczennice Liceum Plastycznego w Zamościu Julia Szwed, Aleksandra Pupiec i Natalia Świergoń zostały Laureatkami konkursu „Inny Herbert”, który został zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej UMCS we współpracy z Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Eliminacje przebiegały pod honorowym patronatem J.M. Rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk.

Głównym celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa dzieł poetyckich oraz upowszechnienie wiedzy o twórczości i biografii Zbigniewa Herberta. Nagrodzone prace konkursowe inspirowane dziełami i życiorysem tego wybitnego poety wykonały Julia Szwed zajmując II miejsce w kategorii „e-metamorfozy Herberta”, Aleksandra Pupiec III miejsce w kategorii plastycznej, Natalia Świergoń wyróżnienie również w kategorii plastycznej. Aleksandra odkrywała arkana poezji Zbigniewa Herberta pod okiem pani Małgorzaty Antosiak, Julia i Natalia pod okiem pani Małgorzaty Godzisz.

Wyniki ogłoszono 22 listopada 2018 roku. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie liceów z Lublina, Radomia, Siedlec, Lubartowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.

GENIUSZ KRESÓW – JAN ZAMOJSKI CZŁOWIEK RENESANSU

Relacja z wernisażu wystawy pokonkursowej

      W dniu 22 listopada odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej GENIUSZ KRESÓW, ogólnopolskiego konkursu, którego bohaterem V edycji był JAN SARIUSZ ZAMOYSKI, genialny wizjoner epoki renesansu. W gościnnej SYNAGODZE Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zgromadziło się wielu zaproszonych gości, młodzież naszego liceum, nauczyciele i uczestnicy konkursu.
     Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, Marzena Tadeusz witając wszystkich, a krótką historię konkursów i wprowadzenie do obecnej edycji przedstawiła Pani Alicja Kowalska – komisarz konkursu. Wszyscy też wysłuchali uwag przewodniczącego jury Pana dr Piotra Kondraciuka, historyka sztuki i dyrektora Muzeum Zamojskiego na temat nagrodzonych prac oraz ciekawej opowieści o historii naszego regionu, o wizjonerskich koncepcjach Jana Zamojskiego i jego dziele.
     Uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród laureatom i podziękowaniami dla autorów, jurorów, sponsorów i wszystkich zaangażowanych w realizację konkursu.
     Wystawę w Centrum SYNAGOGA można oglądać w listopadzie i grudniu. Zapraszamy.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=40#sigFreeIdb174b48e7c

na strone www geniusz1

Geniusz Kresów: Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu.
Kilka pokonkursowych refleksji ...

     Piąta edycja ogólnopolskiego konkursu „Geniusz Kresów" przebiegała w roku 2018 pod hasłem „Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu". Pojęcie „kresy" można odczytywać na wielu płaszczyznach (geograficzno-politycznej, historycznej czy socjologicznej), ale organizator i pomysłodawca konkursu pojęcie to traktuje przede wszystkim jako obszar dawnego wschodniego pogranicza, gdzie ścierały się różne kultury i tradycje, a utalentowani ludzie mogli tworzyć tu z dala od centrów sztuki - w ciszy prowincji. Czy Jan Zamoyski, człowiek o wyjątkowym umyśle, rzeczywiście „tworzył w ciszy prowincji" ? Twórca naszego miasta i Ordynacji Zamojskiej, hetman i kanclerz, polityk i wódz to nie tyle „geniusz kresów", co zwyczajnie „geniusz renesansu". Urodził się w Skokówce (wieś w powiecie zamojskim) – w miejscu, które dla wielu wciąż pozostaje taką kresową prowincją i na tym „kresowym" obszarze Zamoyski założył miasto, które z czasem zyskało miano „perły renesansu". Wielokulturowość tego miejsca to przede wszystkim zasługa jego twórcy, który jako człowiek tolerancyjny i dbający o rozwój swego miasta, pozwalał na osiedlanie się ludzi innych wyznań i narodowości – kupców z różnych stron świata, których pojawienie się w Zamościu gwarantowało rozwój handlu i sprzyjało rozwojowi miasta.
     Bohater tegorocznej edycji „Geniusza Kresów"jest

Więcej…

Nasze uczennice w finale konkursu

      Mamy przyjemność poinformować, że uczennice: Maja Godziszewska, z klasy III a, oraz Julia Kendra, z klasy II a, zakwalifikowały się do finału IV Ogólnopolskiego Frankofońskiego Konkursu Fotograficznego Bleu Blanc Rouge organizowanego przez 2 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Uczennicom gratulujemy sukcesu, tym bardziej, że ich prace znalazły się w finale wśród 36 prac wybranych z 553 prac nadesłanych z całej Polski.

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01