Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

Orszak Trzech Króli

    We wtorek – 6 stycznia 2015 roku – po raz pierwszy ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania ulicznych jasełek. Barwny pochód z udziałem publiczności zawiera sceny z dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujące pielgrzymowanie Trzech Króli do betlejemskiego żłóbka. To otwarte, rodzinne i plenerowe przedsięwzięcie promuje aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i jest też okazją do wspólnego kolędowania.

Inicjatorem zamojskiego Orszaku jest Diecezjalny Klub Sportowy „Gaudium”, a patronują mu J.E.Ks. Biskup Zamojsko-Lubaczowski, Prezydent Miasta i Wójt Gminy Zamość. Nasza szkoła chętnie przyjęła zaproszenie do włączenia się w organizację tego przedsięwzięcia. 

     Orszak rozpocznie się 6 stycznia 2015 r. o godz. 10.30 (zbiórka ul. Łukasińskiego) i będzie podążał w stronę kościoła OO. Franciszkanów, dalej do Św. Katarzyny, na Rynek Wielki i do Katedry. Po drodze przedstawione zostaną trzy sceny biblijne, a na progu Katedry (ok.godz.12-tej) czekać będzie Św. Rodzina, do której podejdą Trzej Królowie i wszyscy uczestnicy Orszaku, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Kolędowanie podczas przemarszu poprowadzą profesjonalni muzycy, a Orszak będzie podążał za GWIAZDĄ, KTÓRĄ WYKONAJĄ UCZNIOWIE LICEUM PLASTYCZNEGO w Zamościu (pracujący pod kier. profesorów: B.Szeptuch i M.Sęczawy). Nasza szkoła ma wyjątkową możliwość promocji, gdyż za gwiazdą podążać będzie cały świąteczny Orszak. Musimy więc zadbać, aby nasza grupa wyróżniała się na przykład wyjątkowymi strojami i zaprojektowanymi przez nas koronami, które są nieodłącznym elementem takiego pochodu. Pamiętajmy, że pierwszy Orszak Trzech Króli w Zamościu mieć będzie szczególny – nie tylko historyczny – wymiar. Gwieździe (naszego autorstwa) towarzyszyć będzie grupa młodzieży z „plastyka”, prezentująca kostiumy ze zbiorów archiwalnych – z pracowni tkaniny artystycznej prof. Alicji Kowalskiej.

    KORONY, którymi udekorujemy nasze głowy, będą rezultatem szkolnego konkursu, który rozpoczynamy w dniu 3 grudnia 2014 roku. Korona to symbol króleskiej władzy. Jej pierwowzorem były starożytne wieńce laurowe i bizantyńskie diademy. Korona w formie wysadzanej klejnotami złotej obręczy, wykszatałciła się pod koniec pierwszego tysiąclecia. Składała się zwykle ze szczepionych ogniw z rzędem liści. W zwieńczeniu umieszczano jabłko z krzyżem, umocowane na usztywnionych kabłąkach. Korona mogła mieć także formę diademu – opaski ozdobionej klejnotami. Orientalna Korona na głowie Mędrców ze Wschodu może mieć kształt turbanu.

    KONKURS NA KRÓLEWSKĄ KORONĘ zostanie rozstrzygnięty 17 grudnia 2014 roku. Do tego czasu prosimy składać do dyrekcji szkoły konkursowe prace, z których najlepsze zostaną nagrodzone, a wszystkie wykorzystane będą przez nas w pierwszym zamojskim Orszaku Trzech Króli.

    Korona powinna być:

  • - trwała - wykonana z w miarę sztywnego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne

  • - regulowana – tak, aby można było założyć ją na każdą głowę

  • - estetyczna

  • - pomysłowa

  • - oryginalna

  • - bogato zdobiona – w dekoracji mile widziane akcenty zamojskie takie jak np. grzebieniowa attyka czy renesansowe ornamenty.

    Mamy nadzieję, że KORONY zaprojektowane i wykonane przez uczniów naszej szkoły – ze względu na swój artystyczny poziom – będą z czasem powszechnie wykorzystywane nie tylko przez uczestników zamojskiego Orszaku.

Z ostatniej chwili:

Uprzejmie informujeme,że 26 listopada br. upłynął termin nadsyłania prac na konkurs z cyklu GENIUSZ KRESÓW pt. „Bruno Schulz – ucieczka od rzeczywistości. Obrady JURY odbędą się 5 grudnia w piątek , a wyniki konkursu  zostaną  umieszczone na naszej stronie internetowej. Otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 16 grudnia.br. O szczegółach poinformujemy wkrótce. ORGANIZATORZY

plakat SCHULTZ

 

SWScan00218

SWScan00219

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Z tej okazji uczennice z kl. 2a Kinga Wójtowicz oraz Agnieszka Gawda zorganizowały w szkole „pocztę życzliwości”. Każdy, kto miał ochotę mógł napisać parę miłych słów wybranej przez siebie osobie. Życzenia, pozdrowienia zbierane były przez 2 dni do „pudła pełnego uśmiechu”. Wszystkie życzenia, a było ich 141, dnia 21 listopada trafiły do adresatów, wywołując uśmiech na niejednej twarzy. W akcję włączyli się również nauczyciele. Ponadto uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły otrzymali uśmiechniętą buźkę
w postaci naklejki jako symbol życzliwości.

    Każdemu życzymy wszystkiego najlepszego nie tylko w Dniu Życzliwości
i Pozdrowień. Jak mawiają niektórzy „TO DZIAŁA” ;-)

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=350#sigFreeId0a7cc717fc

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERNIKA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Misia i Katarzynki z pomocą dzieciom
Co ma piernik do misia? Ma i to sporo. 25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia połączony ze świętem pierniczka. W naszej szkole ostanowiliśmy zadziałać również charytatywnie.
Aby dodać młodzieży ochoty do przynoszenia zabawek i słodyczy dla dzieci, dyrekcja przyznawała tego dnia "nietykalność" za posiadanie pluszaka. Takiego misia, oprócz do obrony przed złą oceną, mogliśmy wykorzystać w bardziej szczytnym celu. DO dpowiednio ozdobionych i oznaczonych pudeł, uczniowie i nauczyciele, wrzucać mogli przez kolejny tydzień podarunki dla potrzebujących. 
Z okazji Katarzynek Samorząd Uczniowski miał do zaoferowania wyśmienite ciasteczka. Zarówno pierniczki korzenne jak i tradycyjny polski piernik przypadły do gustu wszystkim smakującym. Nie można było obejść się bez kolejnej porcji.
View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=350#sigFreeIda8e1a26037

UWAGA!

 

 Zmiana terminu rozstrzygnięcia II edycji konkursu GENIUSZ KRESÓW pt.”BRUNO SCHULZ – ucieczka od rzeczywistości”. Nadsyłanie prac do 26 listopada 2014 roku

Organizatorzy.

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016 

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01