Start

Wystawa uczennic w Hrubieszowie

     Dnia 21 października 2019 roku w galerii Domu Kultury w Hrubieszowie otwarta została wystawa Ani Abramek oraz Ani Graszy, uczennic IV klasy Państwowego Liceum Plastycznego w Zamościu.
     Na wystawie prezentowane jest malarstwo i rysunek Ani Abramek, obrazy przedstawiają postaci, portret, pejzaż, oraz jesienne dynie. Kompozycje dużych formatów namalowane z ekspresją, swobodnie są ciekawą na wysokim poziomie malarska interpretacją natury. Dwa rysunki to studium postaci wykonane węglem.
     Ania Grasza prezentuje martwe natury, duże kompozycje ciekawie zestawione ze starych przedmiotów, tkanin, malowane w kontrastowej, nasyconej, bogatej gamie barwnej. W martwych naturach oprócz różnorodnej kompozycji przedmiotów ze zróżnicowaną materią, autorka pokazuje głębię oraz szczególny klimat.
    Prezentowane prace młodych autorek świadczą o wysokich umiejętnościach warsztatowych, wyobraźni, posiadanym talencie oraz pasji.
    Nauczycielem prowadzącym jest pani Barbara Szeptuch.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeIdd933a921c6

Cyberprzemoc - Spotkanie z funkcjonariuszami Policji

      W ramach działań profilaktycznych realizowanych przez naszą szkołę 21 i 22 października br. odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszami Policji: Panią Edytą Mazurek – sierż. szt., panem Mariuszem Pawlikiem st. asp. oraz asp. Pawłem Nowakiem z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Policjanci starali się uświadomić młodzieży, że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Funkcjonariusze ostrzegali uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Policjanci wskazywali młodzieży jak bardzo ważne jest to, aby nie ufać osobom obcym poznanym na portalach społecznościowych m.in. na tak popularnym wśród młodzieży portalu - Facebook. Tłumaczyli i wyjaśniali, dlaczego nie wolno mówić zbyt wiele o sobie, o sprawach dotyczących swojego życia prywatnego oraz życia swojej rodziny. Policjanci radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Funkcjonariusz podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego „Cyberprzemoc”. Na zakończenie mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Wizyta przedstawicieli Policji w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażeni są w wirtualnym świecie.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId4e3b35cc46

Spektakl „Matka Bolesna”

18 października 2019 r. w Zamojskim Domu Kultury odbył się spektakl pt. „Matka Bolesna” poruszający problemy relacji we współczesnej rodzinie na tle aktualnych zjawisk społecznych. Wystawiona sztuka była próbą opisania nowym językiem i nowymi środkami dramaturgicznymi cierpienia, zła oraz nadziei przenikających osobę Matki w jej najważniejszej życiowej roli – macierzyństwie. W rolę aktorów wcielili się uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz I i II Liceum Ogólnokształcącego. Przedstawienie skierowane było dla przyjaciół i sympatyków szkoły. Efekt wspólnej wytężonej pracy został nagrodzony gorącymi brawami. W spektaklu wystąpili: Matka - Weronika Wolf , Córka – Klaudia Całka, Syn I - Michał Czugała, Syn II - Sebastian Sitan, Matkoznawca – Maksymilian Stopa, Ojciec – Karol Bielecki, Matka Boska – Ola Płonka, Matka wyrodna suka – Dominika Kapuśniak, Demeter – Karolina Matyjaszek, Matka Teresa od kotów – Agnieszka Ćwik, Sędzia – Kacper Żur, Jezus – Piotr Godzisz, Obrońca – Katarzyna Manachiewicz, Muzyka – Filip Lasota. Spektakl wyreżyserował Mikołaj Zygmunt - laureat wielu konkursów recytatorskich i teatralnych. Dziękujemy młodzieży za trud i zaangażowanie, jakie włożyli w przygotowanie tego przedstawienia. Inicjatorem i opiekunem całego przedsięwzięcia była pani Katarzyna Manachiewicz – pedagog szkolny.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeIdc4b6681935

Mediacje – rozmowa mimo różnic

      W dniu 18 października 2018 r. w ramach obchodów Tygodnia Mediacji w Sądzie Okręgowy odbyła się konferencja informacyjno – edukacyjna dla młodzieży szkół średnich, mająca na celu popularyzację instytucji mediacji. W spotkaniu udział wzięli nasi uczniowie z klas 2a i 2b. Obecni na spotkaniu prelegenci podkreślali, że wprowadzenie mediacji do codziennego życia młodych ludzi uczy w praktyce, jak radzić sobie z konfliktami w atmosferze szacunku, tolerancji i zrozumienia drugiego człowieka. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Uczniowie obecni na konferencji zostali zapoznani z pięcioma zasadami mediacji: dobrowolność uczestnictwa, akceptowalność (strony konfliktu powinny zaakceptować osobę mediatora i sposób prowadzenia mediacji), bezstronność (mediator powinien zachować bezstronność przy prowadzeniu mediacji), neutralność (mediator musi pozostać neutralny wobec sposobu rozwiązania sporu proponowanego przez jedną ze stron) i poufność (przebieg mediacji jest całkowicie poufny).
W ramach tego wydarzenia młodzież miała możliwość uczestniczyć również w warsztatach z symulacji mediacji z nieletnim sprawcą czynu karalnego, mediacjach rówieśniczych, obserwując sposoby rozwiązywania konfliktu w szkole. Wyjście zorganizowała pani Justyna Kowalska nauczyciel języka angielskiego. Zapraszamy do naszej relacji z tego wydarzenia.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId292abefe38

Konkurs szkolny

WITKACY – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ.
ARTYSTA NA TLE EPOKI.

     Tegoroczny konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, artysty kontrowersyjnego i nie zawsze rozumianego, który zginął samobójczą śmiercią osiemdziesiąt lat temu. Jego twórczość można było poznać na wykładzie Izabeli Winiewicz-Cybulskiej, który zgodnie z tradycją naszych jesiennych spotkań ze sztuką, odbył się w październiku w Muzeum Zamojskim.
     Legenda dziwaka, ekscentryka i wielkiego prowokatora niepotrzebnie rzuciła cień na całą twórczość Witkacego, w której Jednoosobowa Firma Portretowa jest zjawiskiem bez precedensu. Twórczość ta – zwłaszcza w dziedzinie sztuk plastycznych i teatralnych, będącą próbą odnalezienia Czystej Formy – jest warta bliższego poznania i może zachęci do sięgnięcia po literaturę na temat artysty i epoki, w której żył, zgromadzoną w bibliotece szkolnej. Konkurs – jak te z poprzednich lat – będzie miał formę elektroniczną. Wiadomo, że taka forma spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży.
     Rozwiązywanie testu w wersji elektronicznej będzie odbywało się w szkolnych pracowniach informatycznych w dniu 26 listopada 2019 o godz. 12.25. Literatura, z którą należy zapoznać się obowiązkowo w bibliotece szkolnej (w ramach pogłębienia wiedzy o artyście) jest podana na stronie internetowej szkoły w zakładce „biblioteka". Te pozycje bibliograficzne przygotowane są na osobnej półce.
     Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie „WITKACY – życie i twórczość. Artysta na tle epoki" proszeni są o wpisywanie się na listę u pań – Anny Świszcz lub Izabeli Winiewicz-Cybulskiej w terminie najpóźniej do dnia 10 listopada 2019. Ze względu na ograniczoną ilość stanowisk komputerowych w szkolnych pracowniach informatycznych, o zakwalifikowaniu do udziału w konkursie decyduje kolejność zgłoszenia. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody książkowe i wysoką ocenę cząstkową (w pierwszym semestrze) z przedmiotu historia sztuki.

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01