Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

Rynek pracy i zawody przyszłości

      4 grudnia br. uczniowie  kl. IV a, mieli możliwość kolejny już raz  uczestnictwa  w spotkaniu z pośrednikiem pracy z Młodzieżowego Biura Pracy. Zajęcia dotyczyły tematu rynku pracy oraz zawodów przyszłości.
Celem niniejszego spotkania było uświadomienie młodzieży czym jest rynek pracy i w jaki sposób funkcjonuje. Pośrednik pracy poruszył również tematykę tego, jak kształtuje się współczesny rynek pracy oraz jakie są zawody przyszłości i jakich dziedzin dotyczą.

Spotkania ze Sztuką

 PLAKAT STANCZYK021 - Kopia     Tak się złożyło, że listopadowo-grudniowe SPOTKANIA  ze SZTUKĄ, adresowane przede wszystkim do uczniów naszej szkoły, stały się już tradycją. Spotkania te - o charakterze wykładów otwartych - mają związek z jubileuszem artystów przypadającym w danym roku. Rozpoczęło się od Tadeusza Kantora, którego 100. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci przypadały w roku 2015. Rok potem przyszła kolej na Władysława Podkowińskiego („Reporter, wizjoner, nowator” - jego twórczość była też tematem ogólnopolskiego konkursu z historii sztuki) – gdy mijała 150. rocznica jego  urodzin. W 2017 roku nie można było pominąć Stanisława Wyspiańskiego, w związku ze 110. rocznicą śmierci artysty. Te okrągłe daty zainspirowały nas do przygotowywania konkursów poświęconych  wybitnym twórcom. W tym roku  mówimy o Janie Matejce -  w wyjątkowym czasie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przy okazji 180. rocznicy urodzin i 125. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy polskich.
                         Nasze spotkana ze sztuką odbywały się w miejscach niezwyczajnych -  w BWA Galerii Zamojskiej. Przy  okazji wykładu  o Tadeuszu Kantorze „Między iluzją a rzeczywistością”, wyeksponowana była praca naszej uczennicy zrealizowana  w pracowni tkaniny, a inspirowana kantorowskim amabalażem. Tłem do spotkania z Wyspiańskim było jedno z dzieł powstałych w ramach międzynarodowych plenerów ilustratorów, których organizatorem jest Zamojska Galeria - jeden z plenerów poświęcon był bowiem temu artyście.  Bardzo dziękujemy Galerii Zamojskiej BWA za gościnność.
                    W tym roku – dzięki uprzejmości Muzeum Zamojskiego – SPOTKANIE z JANEM MATEJKĄ będzie odbywać się „na tle” wielkiej kompozycji Georga Fischofa „Rejtan według Matejki” - obrazu, który austriacki malarz ceniony w kręgach wiedeńskiej arystokracji namalował dokładnie 20 lat po matejkowskim „Rejtanie”. Zapraszam na spotkanie z Janem Matejką w dniu 6 grudnia 2018 (czwartek) o godz. 16.00.  Rola znanych powszechnie historycznych płócien mistrza w krzewieniu patriotyzmu jest niekwestionowana, ale nie tylko obrazy i historia (czy raczej historia w obrazach) będą tematem spotkania. Warto czasem przypomnieć, że Matejko to także człowiek, który borykał się z problemami życia rodzinnego, a często ze samym sobą.
                                                                                                                Izabela Winiewicz-Cybulska
                                                                                                     Autorem plakatu jest Mateusz Kitka

Świąteczna Zbiórka Żywności „Podaruj potrzebującym produkty na świąteczny stół”

image000002      W dniach 30 listopada i 1 grudnia br. w całej Polsce,  odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana od ponad 20 lat przez Banki Żywności. Tegoroczną akcję pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” wsparli również i nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu min. Julia Kendra, Magdalena Stopa, Milena Patłaczeńska, Aleksandra Nowosad z kl. 2 a, Wiktoria Pokryszka, Michał Czugała, Aleksandra Pupiec, Maksymilian Stopa, Karolina Matyjaszek kl. 2 b oraz Dominika Fiodun, Klaudia Nizioł, Tycjan Twardowski kl. 3 a. Młodzież w wyznaczonych sklepach  zachęcała  osoby robiące w tych dniach  dla siebie  zakupy, by przy okazji dołożyli  do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Mamy świadomość, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki ma wielkie znaczenie.

Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom za tak aktywne włączenie się w tak ważną akcję.

Przekonaj się, że nie warto!

      30 listopada br. odbyła się wycieczka profilaktyczna uczniów klasy 1 b do Zakładu Karnego w Zamościu. Podczas wizyty uczniowie zostali zapoznani z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy m.in. funkcjonariusza, wychowawcy, kapelana. Ponadto Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda cela zamieszkiwana przez skazanych, cela zaostrzonego rygoru, plac spacerowy tzw. „spacerniak”,  bibliotekę, kaplicę oraz wystawy różnych prac wykonywanych przez skazanych. Funkcjonariusz opowiedział o codziennym funkcjonowaniu więźniów i panujących tam zwyczajach.
    Atmosfera Zakładu Karnego, kraty w oknach, mury, drut kolczasty, opowieść jednego z osadzonych więźniów pobudziły młodzież do przemyśleń i refleksji nad własnym zachowaniem i życiem. Uczniowie podczas spotkania nie mieli przy sobie telefonów komórkowych przez ok 2 h, bo tyle trwała wizyta w ZK i samo to ograniczenie jak przyznali było dla nich trudne do przetrwania i nie wyobrażają sobie ograniczenia ich całkowitej wolności. Uczniowie po opuszczeniu murów ZK byli przekonani, że naprawdę NIE WARTO! wchodzić w konflikt z prawem gdyż dużo nie trzeba by przekroczyć granice i znaleźć się w tym miejscu.
    Wycieczka była kontynuacją działań profilaktycznych i wychowawczych podejmowanych na terenie szkoły.

Wystawa ceramiki galeria Patio

    patery  W piątek 30 listopada 2018 r. w galerii Patio odbył się wernisaż ceramiki klasy 2 b gr. 2 z pracowni pana Bartłomieja Sęczawy. Prezentowane prace są rezultatem ćwiczeń realizowanych w pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/19. Podczas zajęć młodzież poznawała charakter i możliwości konstrukcyjne materiału. Wystawione prace pokazują efekt końcowy poznawania przez uczniów sposobów szkliwienia. Pokazane misy, patery i ramy do luster świadczą o dużym zaangażowaniu i kreatywności uczniów.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId19ea7b5c99

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01