Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

Grand Prix, III nagroda i wyróżnienie na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim

XIX Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się 7 marca 2019 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, zakończył się sukcesem dla uczniów naszej szkoły. Julia Szwed otrzymała nagrodę Grand Prix festiwalu w kategorii fotograficznej, Aleksandra Pupiec III nagrodę w kategorii plastycznej oraz Eliasz Hułas wyróżnienie w kategorii plastycznej. Julię i Eliasza do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Godzisz, Aleksandrę pani Małgorzata Antosiak.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem "Ironia w twórczości Zbigniewa Herberta". Poeta jako ironista bardzo często sięgał do tej kategorii, ale nie w znaczeniu pojmowania świata jako ironii, lecz w kontekście postawy „bycia ironicznym". Herbert - intelektualista traktuje ironię jako rodzaj transcendencji. Innym razem ironia jest w jego twórczości formą sceptycyzmu –środkiem na przetrwanie, rodzajem broni względem świata. Ten trudny temat został opracowany metodą przekładu intersemiotycznego - przekładu znaków słownych na obrazowe. Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego. W niezwykle trafny sposób udało się uchwycić Julii ironię zawartą w wierszach „Co myśli Pan Cogito o piekle" i „Pan Cogito rozważa różnicę między głosem ludzkim a głosem przyrody", co zaowocowało nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Eliasz – zdobywca wyróżnienia, pracując tą samą metodą dokonał interpretacji wiersza „Pan Cogito a perła".

W konkursie wzięło udział ponad 120 uczniów z całej Polski. Prezentacja zwycięzców i wręczenie nagród nastąpiło podczas Koncertu Laureatów 28 marca 2019 w Lublinie. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert - żona poety.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId6b2e54370e

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

      „KOREKTA NA ZAJĘCIACH MALARSTWA” to tytuł odbywających się w dniach 14 – 15 marca br. w naszej szkole warsztatów dla nauczycieli rysunku i malarstwa szkół plastycznych. Uczestniczyło w nich 15 nauczycieli z regionu lubelskiego: Lublina, Nałęczowa oraz Zamościa. Organizatorem spotkania było Centrum Edukacji Artystycznej oraz dyrekcja zamojskiego Liceum Plastycznego. Warsztaty prowadził Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Pan Piotr C. Kowalski, artysta malarz, który podzielił się z obecnymi nauczycielami własnymi doświadczeniami dydaktycznymi i pedagogicznymi, zapoznał ze swoim warsztatem artystycznym i charakterem twórczości. Zaprezentował także bardzo interesującą dokumentację pracy ze studentami, podkreślając wagę relacji między nauczycielem a uczniem i roli korekty w procesie kształcenia. Bogactwo przykładów, ćwiczenia, rozmowy, cenne uwagi z pewnością będą miały znaczenie w naszej dalszej pracy nauczycielskiej. Spotkanie z autorytetem, jakim jest prof. Kowalski potwierdziło potrzebę takich konfrontacji i było kolejnym ważnym elementem doskonalenia zawodowego. (A.K.)

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId8e11cebfca


Dni Otwarte w naszym Liceum

      22 marca 2019 r., czyli po pierwszym dniu wiosny, w Liceum Plastycznym odbył się Dzień Otwarty Szkoły.
Drzwi zostały otwarte dla porannych zwiedzających już o godzinie 9.00. W szkole czekali na nich ucharakteryzowani uczniowie w roli przewodników, z którymi mogli zobaczyć wszystkie pracownie oraz archiwum prac dyplomowych. W trakcie wizyty nasi goście mieli możliwość  rozwiązywania quizu z historii sztuki oraz skorzystali z oferty uczestniczenia w sesjach zdjęciowych w pracowni fotografii artystycznej. Zainteresowani mieli szansę zadać nurtujące ich pytania nauczycielom i uczniom szkoły.
Dzień otwarty jest jedną z okazji aby poznać specyfikę i klimat Liceum Plastycznego.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=35#sigFreeId078e5f521f

Więcej…

Dyżur doradcy zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Zamościu

      Nie wiesz czy to właściwy profil? Zastanawiasz się co dalej? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczniów w sprawie właściwych wyborów, w naszej szkole zostanie zorganizowany dyżur doradcy zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Zamościu.
Konsultacje będą odbywały się już od 16 kwietnia w pokoju nr 26 (II piętro).

 

 

 

Lekcja wychowawcza w Oddziale Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu

 

        21 marca br. młodzież klasy 1 a udała się z pedagogiem szkolnym oraz    nauczycielem p. Dorotą Sidor na lekcję wychowawczą do Oddziału  Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu, by tam właśnie porozmawiać o odpowiedzialności prawnej nieletnich, o życiu za murami więzienia i cenie jaką się płaci za złamanie prawa. Już od samego wejścia na teren Zakładu Karnego dało się odczuć atmosferę tego typu miejsca. Wszyscy uczestnicy zostali wylegitymowani oraz musieli pozostawić wszelkie urządzenia elektroniczne. Następnie jeden z pracowników zaprowadził grupę na świetlicę, gdzie dostarczył wielu ciekawych informacji na temat swojego miejsca pracy. Młodzież dowiedziała się m.in. jakie prawa przysługują więźniom, jak wygląda ich życie w celi czy też po jakim czasie mogą oni skorzystać z dostępnych przywilejów. Młodzież spotkała się również z jednym z osadzonych więźniów, który przedstawił im swoją historię pobytu w zakładzie.

Zakład Karny w Zamościu na ul. Hrubieszowskiej jest oddziałem typu półotwartego przeznaczonym dla skazanych zarówno dorosłych jak i młodocianych odbywających karę pozbawienia wolności. Część osadzonych ma możliwość podjęcia pracy wewnątrz placówki lub poza nią, oczywiście z takiej możliwości mogą skorzystać tylko ci, którzy zasłużą na to dobrym sprawowaniem. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie wybierali styl życia zgodny z normami prawnymi i społecznie pożądanymi, czerpali satysfakcję z dobrych wyborów oraz unikali niebezpieczeństwa związanego z używaniem alkoholu, substancji psychoaktywnych i stosowaniem agresji lub przemocy.

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01