Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

GENIUSZ KRESÓW – JAN ZAMOJSKI CZŁOWIEK RENESANSU

Relacja z wernisażu wystawy pokonkursowej

      W dniu 22 listopada odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej GENIUSZ KRESÓW, ogólnopolskiego konkursu, którego bohaterem V edycji był JAN SARIUSZ ZAMOYSKI, genialny wizjoner epoki renesansu. W gościnnej SYNAGODZE Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zgromadziło się wielu zaproszonych gości, młodzież naszego liceum, nauczyciele i uczestnicy konkursu.
     Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, Marzena Tadeusz witając wszystkich, a krótką historię konkursów i wprowadzenie do obecnej edycji przedstawiła Pani Alicja Kowalska – komisarz konkursu. Wszyscy też wysłuchali uwag przewodniczącego jury Pana dr Piotra Kondraciuka, historyka sztuki i dyrektora Muzeum Zamojskiego na temat nagrodzonych prac oraz ciekawej opowieści o historii naszego regionu, o wizjonerskich koncepcjach Jana Zamojskiego i jego dziele.
     Uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród laureatom i podziękowaniami dla autorów, jurorów, sponsorów i wszystkich zaangażowanych w realizację konkursu.
     Wystawę w Centrum SYNAGOGA można oglądać w listopadzie i grudniu. Zapraszamy.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeIdb174b48e7c

na strone www geniusz1

Geniusz Kresów: Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu.
Kilka pokonkursowych refleksji ...

     Piąta edycja ogólnopolskiego konkursu „Geniusz Kresów" przebiegała w roku 2018 pod hasłem „Jan Zamoyski – Człowiek Renesansu". Pojęcie „kresy" można odczytywać na wielu płaszczyznach (geograficzno-politycznej, historycznej czy socjologicznej), ale organizator i pomysłodawca konkursu pojęcie to traktuje przede wszystkim jako obszar dawnego wschodniego pogranicza, gdzie ścierały się różne kultury i tradycje, a utalentowani ludzie mogli tworzyć tu z dala od centrów sztuki - w ciszy prowincji. Czy Jan Zamoyski, człowiek o wyjątkowym umyśle, rzeczywiście „tworzył w ciszy prowincji" ? Twórca naszego miasta i Ordynacji Zamojskiej, hetman i kanclerz, polityk i wódz to nie tyle „geniusz kresów", co zwyczajnie „geniusz renesansu". Urodził się w Skokówce (wieś w powiecie zamojskim) – w miejscu, które dla wielu wciąż pozostaje taką kresową prowincją i na tym „kresowym" obszarze Zamoyski założył miasto, które z czasem zyskało miano „perły renesansu". Wielokulturowość tego miejsca to przede wszystkim zasługa jego twórcy, który jako człowiek tolerancyjny i dbający o rozwój swego miasta, pozwalał na osiedlanie się ludzi innych wyznań i narodowości – kupców z różnych stron świata, których pojawienie się w Zamościu gwarantowało rozwój handlu i sprzyjało rozwojowi miasta.
     Bohater tegorocznej edycji „Geniusza Kresów"jest

Więcej…

Nasze uczennice w finale konkursu

      Mamy przyjemność poinformować, że uczennice: Maja Godziszewska, z klasy III a, oraz Julia Kendra, z klasy II a, zakwalifikowały się do finału IV Ogólnopolskiego Frankofońskiego Konkursu Fotograficznego Bleu Blanc Rouge organizowanego przez 2 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Uczennicom gratulujemy sukcesu, tym bardziej, że ich prace znalazły się w finale wśród 36 prac wybranych z 553 prac nadesłanych z całej Polski.

Oceń swoje możliwości

Resized 20181120 123809      W dniu 20.11.2018 r. pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP przeprowadzili zajęcia w kl. II a z zakresu wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej, poznania mocnych i słabych stron. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży jak istotny jest właściwy i przemyślany wybór odpowiedniego wykształcenia, aby móc w przyszłości realizować się zawodowo.
Pośrednik pracy wytłumaczył na czym polega jego praca, w jaki sposób są pozyskiwane oferty pracy. Przedstawił metody poszukiwania pracy oraz zaprosił do odwiedzenia siedziby CEiPM OHP w Zamościu i zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy dla młodzieży.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji przekazanych przez doradcę zawodowego i pośrednika pracy.

Koncert z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Powstania zbrojne, spotkania dyplomatyczne oraz literatura, muzyka budujące narodową tożsamość i pokrzepiające serca – wszystko to doprowadziło do pamiętnego roku 1918, dzięki któremu w 2018 roku świętować możemy 100 lat Polski niepodległej. Z tej okazji uczniowie Liceum Plastycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu przygotowali wyjątkowy koncert upamiętniający słowem i muzyką trudne wydarzenia tamtych czasów, które doprowadziły do odrodzenia Polski.

W wykonaniu młodych recytatorów z Liceum Plastycznego Klaudii Całki, Magdaleny Stopy, Dominiki Wolf, Dawida Blicharza i Tycjana Twardowskiego usłyszeliśmy fragmenty następujących utworów: „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny" Kazimierza Wierzyńskiego, „Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ta, co nie zginęła" Edwarda Słońskiego, „Kwiaty polskie" Juliana Tuwima, „Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, „Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta. Zespół wokalny ze Szkoły Muzycznej przygotowany przez panią Agnieszkę Brylewicz zaśpiewał „Przybyli ułani pod okienko" i „Świat cały śpi spokojnie" w opracowaniu Józefa Przytuły. Marta Sowińska zaśpiewała „Lecą liście z drzewa" Fryderyka Chopina, Zuzanna Korona zaśpiewała „Cztery pory roku" Stanisława Moniuszki, uczniowie klasy fortepianu pani Aleksandry Rudyk – Karolina Kisiak zagrała Balladę g-moll F.Chopina, Piotr Tymura zagrał Nokturn cis-moll F.Chopina. Uczeń klasy skrzypiec pana Władysława Swachy Paweł Mróz zagrał Poloneza koncertowego D dur op.5 Henryka Wieniawskiego.

Koncert w reżyserii i według scenariusza Małgorzaty Godzisz i Piotra Stopy odbył się 13 listopada 2018 w auli Szkoły Muzycznej.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeIdd6890b64b3


Konkurs

matejko matejko

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016 

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01