Start

Zajęcia języka polskiego w Warszawie

      18 września 2019 roku uczniowie klas III a, III b, II a i II b odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. „Sztuka i literatura. Wiek XIX i XX". Podczas zajęć warsztatowych młodzież miała okazję zaobserwować przenikanie się treści literackich i malarskich w wybranych dziełach. Analiza i interpretacja „Ajudaha" Adama Mickiewicza stała się inspiracją do poszukiwania związków pomiędzy sonetem a obrazem Walentego Wańkowicza „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale". Obraz Andrzeja Wróblewskiego „Rozstrzelanie" uczniowie odczytywali poprzez interpretację tekstu Jacka Kaczmarskiego „Rozstrzelanie", porównali zastosowane w obu tekstach kultury środki wyrazu. Analiza fragmentu poematu Juliusza Słowackiego pt. „Anhelli" i obrazu Jacka Malczewskiego „Śmierć Ellenai" pozwoliła młodzieży dokonać charakterystyki bohaterów oraz relacji ich łączących. Nie zabrakło również żywej dyskusji przy odczytywaniu płótna Stanisława Ignacego Witkiewicza „Fantazja – Bajka".

Drugą część wizyty w Warszawie stanowiła wędrówka po ścieżce literackiej śladami „Lalki" Bolesława Prusa. Razem z Panią przewodnik zwiedziliśmy miejsca, w których bywał autor powieści i jego bohaterowie. Odwiedziliśmy m. in. : Kościół Karmelitów, w którym odbywała się powieściowa kwesta wielkanocna i gdzie Wokulski poznał prostytutkę Marię oraz Kościół Świętego Krzyża, w którym znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona autorowi "Lalki". Następnie zatrzymaliśmy się na ulicy Karowej, którą podążał Wokulski na Powiśle i oddawał się rozmyślaniom nad ubóstwem mieszkającego tam niegdyś społeczeństwa. Przy pomniku Bolesława Prusa przypomnieliśmy biografię autora powieści. Kolejnym zwiedzanym miejscem było Krakowskie Przedmieście, przy którym mieściły się stary i nowy sklep Wokulskiego oraz mieszkania Rzeckiego i Wokulskiego. Odwiedziliśmy również dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajduje się gmach dawnej Szkoły Głównej, w której studiował autor „Lalki". Spacer trwał ok. 2 godzin. Pani przewodnik niezwykle barwnie opowiadała o Warszawie z lat siedemdziesiątych XIX w., przywoływała fragmenty "Lalki", by jeszcze lepiej odtworzyć atmosferę tamtych lat.

Zajęcia w Warszawie zorganizowała pani Małgorzata Godzisz, opiekunem był pan Marcin Ciecierski.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeId1405ad5c5b

WITKACY

Witkacy1 - Kopia      Jesienne spotkania ze sztuką stały się nie tylko naszą szkolną tradycją. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o Matejce, przed dwoma laty – o Wyspiańskim, bo były to lata wielkich jubileuszów. W tym roku przyszedł czas na Witkacego – artystę kontrowersyjnego i nie zawsze rozumianego, który zginął samobójczą śmiercią osiemdziesiąt lat temu. Spotkania z twórczością wielkich artystów – przygotowywane przez panią Izabelę Winiewicz-Cybulską, nauczyciela historii sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu – mają charakter wykładów otwartych i dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Zamojskiego Pana Andrzeja Urbańskiego odbywają się w Muzeum Zamojskim. Przed dwoma laty korzystaliśmy z gościnności Galerii Zamojskiej BWA, w której odbyły się spotkania poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora i Władysława Podkowińskiego.
      Wykład o twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza odbędzie się w czwartek 19 września 2019 (w tym dniu, w godzinach popołudniowych, osiemdziesiąt lat temu na wiejskim cmentarzu we wsi Jeziory na Polesiu odbywał się skromny pogrzeb wielkiego artysty) o godzinie 16.00 w Sali Fischofa (ul. Ormiańska 24) – o czym informuje plakat opracowany przez pana Mateusza Kitkę, nauczyciela projektowania graficznego.
     Legenda dziwaka, ekscentryka i wielkiego prowokatora niepotrzebnie rzuciła cień na całą twórczość Witkacego. Twórczość tę – zwłaszcza w dziedzinie sztuk plastycznych i teatralnych, będącą próbą odnalezienia Czystej Formy – warto poznać bliżej. A poznanie to ułatwi z pewnością czwartkowe spotkanie w Muzeum i może zachęci ono do sięgnięcia po literaturę na temat artysty zgromadzoną w Bibliotece szkolnej. Kontynuujemy bowiem konkurs „elektroniczny", którego pomysłodawcą jest pani Anna Świszcz – opiekun szkolnego księgozbioru. Tegoroczny konkurs - poświęcony twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (podobnie jak te w poprzednich latach) - będzie miał formę elektronicznego testu, którego rozwiązywanie będzie odbywało się w szkolnych pracowniach informatycznych w ustalonym dniu. Informacje szczegółowe o terminie, z podaniem literatury, będą zamieszczone wkrótce na stronie internetowej szkoły w zakładce „biblioteka". A tymczasem zapraszamy do udziału w spotkaniu z twórczością Witkacego – w Muzeum Zamojskim, a tak na marginesie: kilka miesięcy temu widzieliśmy tu oryginalne dzieło artysty - „Portret Eugenii Dunin-Borkowskiej" - na wystawie „Portret kobiety – historie malowane" i może żal tylko, że nie pochodził on z „Firmy Portretowej".

Wystawa rzeźby - „Portret”

      Dnia 13 września br. w szkolnej galerii ,,Patio'' odbył się wernisaż rzeźby pt. ,,Portret" .Na wystawie możemy zobaczyć prace uczniów , które powstały w pracowni snycerstwa pana Wojciecha Duklewskiego oraz pracowni rzeźby pana Tomasza Bełecha. Autorami prezentowanych prac są uczniowie: Anna Grasza, Dominika Małka, Anna Abramek, Kalina Kucharska, Klaudia Nizioł, Patrizia Kot, Ewa Wudniak, Wiktoria Banasiak.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeId06bb537ac4

Wystawa rysunku i malarstwa Anny Abramek w galerii Patio

      W galerii Patio, 6 września 2019 r., odbył się finisaż wystawy Anny Abramek uczennicy kl. IV.
Na ekspozycji mogliśmy oglądać syntetyczne obrazy o interesującej kolorystyce i kompozycji, śmiało rysowane studia postaci wykonane węglem oraz szkice rysunkowe i malarskie. Prezentowane prace powstały w roku szkolnym 2018/19 pod kierunkiem pana Macieja Sęczawy.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=25#sigFreeIdf49241d9f1

Kiermasz

KIERMASZ2019.

portret kobiet1

1wystawa w PATIO2

1PORTRERT

1

annaA

wycinki

kalendarz

RZEXBAAAA

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01