Start

Liceum Plastyczne w Zamościu

XII Ogólnopolski Plener Malarski "Zamość Perła Renesansu"

        „Miasto piękne samo w sobie i ma niepowtarzalny klimat” - powiedziała jedna z uczestniczek Ogólnopolskiego Pleneru „Zamość - Perła Renesansu. Zamojskie Liceum Plastyczne – współorganizator
i gospodarz – po raz dwunasty gościło 27 uczniów z 13 średnich szkół artystycznych od Olsztyna po Zakopane. Przez pięć upalnych, czerwcowych dni młodzi ludzie ze sztalugami i farbami wtopili się
w staromiejski pejzaż. Zanim wyruszyli w plener i odnaleźli odpowiedni dla siebie „architektoniczny” motyw godny utrwalenia na płótnie, zwiedzali zamojską szkołę. Zauważyli jej wyjątkowy wystrój, poczuli przyjazny klimat. Potem pozostała już tylko wytężona praca, bo jak powiedzieli, czasu nie było zbyt wiele. Plener miał charakter konkursu. Każdy jego uczestnik musiał przedstawić dwa obrazy, choć niektórzy tak intensywnie pracowali, że mieli ich więcej. Sami musieli podjąć ostateczną decyzję o wyborze prac przedstawionych do oceny i do ekspozycji na wystawie, której wernisaż zakończył to ogólnopolskie, artsytyczne spotkanie. Zamość zauroczył nie tylko zabytkową architekturą, także kolorami i światłem, które w tych dniach było wyjątkowo intensywne, choć - jak się okazało - nie zawsze szukano motywów w blasku słońca. Odnajdywano malowniczy nastrój w niewielkich podwórkach, w cieniu arkad i nawet w pozornie szarych zaułkach. Nie zabrakło motywów typowych dla zamojskiego pejzażu, ale pokazanych inaczej - świeżo i spontanicznie. Spojrzenie na pejzaż miasta, zaprojektowanego przed wiekami jako „idealne”, wymagało od młodych adeptów sztuki pewnej precyzji widzenia, poddania się dyscypline, aby potem na wszystko patrzeć przez pryzmat własnej malarskiej wyobraźni, prowadząc indywidualną grę z barwą i światłem. Klaudia z zakopiańskiego Liceum jako motyw wiodący wybrała katedralną dzwonnicę, bo w czasie pierwszej wycieczki po mieście zauważyła to intensywne światło wydobywające właściwie tylko fragment architektury. Piotr z Olsztyna – laureat II nagrody – powiedział, że jego malarski kadr jest koncentracją przestrzeni. Fragment architektury, który wybrał nie jest może typowy dla „perły renesansu”, za to umiejętnie „wydobyty” za pomocą światła. Detal w postaci okna zainspirował Hanię ze Zduńskiej Woli, która zauważyła w szybach jednej z kamienic swoistą geometrię i grę cieni. Regulamin Pleneru i jego nazwa sugerują, że należałoby poszukiwać inspiracji przede wszystkim w renesansowej architekturze, która umiejętnie rozplanowana spowodowała, że urbanistyczne założenie zasłużyło na miano „perły”. Na nagrodzonych i wyróżnionych obrazach można odnaleźć różne miejsa i też różnorodne plastyczne rozwiązania. Ola z Nowego Wiśnicza wybrała szczyt jednej z renesansowych, miejskich bram oraz fragment manierystycznego prezbiterium katedry. Justyna z Supraśla uchwyciła niemal bajkowy klimat jednego z zamojskich podwórek. Pośród wyróżnień znalazły się obrazy fasad kamienic – i to nie tych najbardziej dekoracyjnych z Rynku Wielkiego, lecz z Rynków Solnego i Wodnego. Lidia z Kościelca wybrała kościół św. Katarzyny, którego zwykłe ogrodzenie dało pretekst do kolorystycznych impresji.
                         Zapytana o swe pierwsze zamojskie wrażenia, Ania z Jarosławia wskazała Rynek Wielki. W jego obszarze dostrzegła mnóstwo kolorów, podkreślając jednocześnie swoistą żywotność miasta i jego ciepło i nie chodziło tu tylko o temperaturę barw. Młodzi adepci sztuki wywoływali duże zainteresowanie. Ludzie chętnie przystawali na pogawędki i dało się odczuć, że są do plenerowiczów przyjaźnie nastawieni. Atmosfera sprzyjała więc twórczej pracy - z dala od szkolnych pracowni, w plenerze, a to odświeża malarski umysł. Martyna z Bielska-Białej wybrała fragment podwórka i motyw schodów. Powiedziała, że działa szybko, wrażeniowo – inaczej niż na lekcji – bo chce zachować malarską świeżość i nie znudzić się motywem. Dodaje, że lubi pracować w plenerze i to czuje się patrząc na ekspresję działania czytelną w impastowej strukturze obrazu, za który otrzymała Nagrodę Dyrektora zamojskiego LP.
         Kilkudniowy pobyt w Zamościu spowodował, że można było poczuć się tu inaczej niż zwykły turysta – powiedziała jedna z uczestniczek – można było lepiej „wczuć się” w nastrój, a potem tak po prostu „rozmalować się”. I może nad tym „rozmalowaniem” czuwał duch Jana Cybisa, którego obrazy można było teraz właśnie oglądać w Zamojskim Muzeum. Idąc za radą wielkiego kolorysty Miłosz z Krosna tak „rozstrzygną po malarsku” swoje płótno, że otrzymał za nie I nagrodę. A dodatkowo jeszcze motyw, który wykadrował do swych impresji, to fragment Synagogi – miejsce , w którym odbywał się wernisaż kończący plenerowe rywalizacje. Dobre chwile szybko mijają. Jest czas pożegnań, ale może też i powrotów, bo miasto ma tę niepowtarzalną atmosferę, która przyciąga i której „poddali się” nasi goście, z właściwym sobie stylem utrwalając ją na swoich obrazach. Może jedynie uczestnicy pleneru z zamojskiej szkoły podeszli do tej „atmosfery” i do motywów trochę inaczej. Przyzwyczajeni do architektonicznego otoczenia dostrzegli w mieście zupełnie inne, bardziej prozaiczne, malarskie wątki.

                                                                                               Izabela Winiewicz-Cybulska
                                                                                              Zamość, 8 czerwca 2018.

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=10#sigFreeIdb5bacb6d03
View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=10#sigFreeId2184c4f1ac

 

 XII Ogólnopolski Plener Malarski

 „ZAMOŚĆ PERŁA RENESANSU”

 dla uczniów Liceów Plastycznych

 organizowany przez

 

CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ w WARSZAWIE

 i LICEUM PLASTYCZNE im. BERNARDA MORANDO w ZAMOŚCIU

 

pod patronatem honorowym:

 PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚĆ

 

Skład Komisji Konkursowej:

Przewodniczący: prof. Antoni Fałat

Członkowie Komisji:

  • Artysta malarz - Stanisław Pasieczny
  • Artysta malarz, Dyrektor BWA – Galeria Zamojska - Jerzy Tyburski
  • Artysta malarz - Maciej Sęczawa

Komisarz Pleneru: Maciej Sęczawa

Sekretarz Komisji: Katarzyna Artymiak

 

W dniach 04 – 08 czerwca 2018 r. w plenerze brało udział 14 szkół plastycznych – 30 uczniów.

 

WYNIKI KONKURSU:

W dniu 08 czerwca 2018 roku Komisja zapoznała się z Regulaminem pleneru i po dokonaniu przeglądu prac przyznała następujące nagrody:

 

I NAGRODA

 Miłosz Tomkowicz – LP Krosno

1

 II NAGRODA

 Piotr Tymcio – PLP Olsztyn

 2

III NAGRODA

Lidia Tańska – PLSP Kościelec

 3

WYRÓŻNIENIE

Judyta Matysewicz – LP Supraśl

 wyr matysiewicz

WYRÓŻNIENIE

Aleksandra Rynduch – LP Nowy Wiśnicz

 wyr rynduch

WYRÓŻNIENIE

Kinga Zomrowska – LP Gronowo Górne

 wyr zomrowska

WYRÓŻNIENIE

Diana Farfus – LP Zamość

 wyr farfus

 

 

nagrody fundowane:

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚĆ

Agata Jacolik – PLSP Kościelec

nagr p miasta

NAGRODA DYREKTORA BURSY MIEDZYSZKOLNEJ NR 2

Dominika Tkaczyk – LP Gronowo Górne

 nagr dyr bursy

NAGRODA DYREKTORA LICEUM PLASTYCZNEGO W ZAMOŚCIU

                                               Martyna Szlachta – ZSP Bielsko - Biała

 nagr dyr lp

View the embedded image gallery online at:
http://lpzamosc.pl/index.php?limitstart=10#sigFreeId51ee39b2a6

IV NOCNY MARATON FILMOWY

     Dnia 08.06.2018 r. zainteresowani filmem uczniowie, spotkali się by w szkolnych murach obejrzeć a następnie poddać dyskusji prezentowane w filmach zagadnienia. Głównym tematem byl czlowiek jako istota spoleczna. Uczniowie zwrócili uwagę m.in. na potrzeby człowieka; na to, jakie mogą być konsekwencje osamotnienia; na to, jak względne może być postrzeganie czasu.
     Po obejrzanych filmach odbyły się warsztaty fotograficzne, podczas których chętne osoby pod opieką pana Pawła Malczenki starały się oddać przeżywane emocje pozując do zdjęć lub stanąć po drugiej stronie aparatu fotograficznego.
     Maraton filmowy zorganizowała pani Wioleta Kapuścińska.

Szkolne konkursy z języków obcych w ramach Dni Europejskich

 

Jak każdego roku nauczyciele języków obcych przeprowadzili konkursy językowe w ramach Dni Europejskich w naszym liceum.

Tym razem uczniowie pisali konkursy o następującej tematyce:

język angielski: "William Blake – Life and Works"

język francuski: "Création artistique de Paul Gauguin"

język niemiecki: "Hans Memling – Leben und Schaffen , Kunst zwischen Mittelalter und Renaissance"

 

 

„William Blake – Life and Works”

    Dnia 5 czerwca 2018 roku odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego i historii sztuki „William Blake – Life and Works" zorganizowany przez p. Beatę Cybulską i Izabelę Winiewicz-Cybulską. Konkurs był konkursem szkolnym przeznaczonym dla uczniów Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu, dotyczył on życia i twórczości angielskiego artysty Williama Blake'a. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas I-III.

Wyniki konkursu:

I miejsce:  Marta Moteka

II miejsce:  Maja Godziszewska

III miejsce: Tycjan Twardowski, Ewa Wudniak

 

"Création artistique de Paul Gauguin"

 

Dnia 15 czerwca br. został przeprowadzony konkurs w języku francuskim na temat twórczości artstycznej Paul'a Gauguin'a. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas I-III. Konkurs opracowała pani Aneta Majewska. Celem konkursu było nie tylko pogłębienie wiedzy uczniów na temat twórczości ww. artysty, ale także doskonalenie umiejętności językowych. 

Wyniki konkursu:

I miejsce: Dawid Blicharz klasa 3b

II miejsce: Aneta Małka 3a

III miejsce: Michał Czugała 1b

                                                           

„Hans Memling – Leben und Schaffen , Kunst zwischen Mittelalter und Renaissance”

 

Konkurs odbył się 7 czerwca 2018 roku. W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i trzecich – łącznie 10 uczniów.

Najlepszy wynik w konkursie otrzymała uczennica klasy 3b -Patrycja Rambon , która zdobyła 23 punkty na 26 możliwych.

Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Lizak z klasy trzeciej 3a zdobywając 22 punkty, natomiast miejsce trzecie Wiktoria Serafin z klasy trzeciej 3b.

 

WIECZÓR MARZEŃ W ZAMOJSKIM ZOO

Tradycyjnie już od roku 2008 młodzież naszej szkoły bierze udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Ogród Zoologiczny w Zamościu, skierowanym do osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.
8 czerwca 2018 r. uczniowie pod opieką p. Anny Ważny i Anny Świszcz po raz kolejny zaangażowali się w akcję malowania dzieciom twarzy.

XII Ogólnopolski Plener Malarski „ZAMOŚĆ - PERŁA RENESANSU"

PLENER MALARSKI PLAKAT 02

PLAKAT lalki synagoga

1 1

PLAKATwystawy-page-001

plakat makro2017

wystawa lalek

Bez nazwy

arch2017

plakat maciocha2017

 DSC2914

YWOLAN

plakat korytarz2016 

plakat wystawa

PLAKAT OLGA WALECZKO 02

poplener20163kl

plakat drony-01