moran

KONKURS WIEDZY O PATRONIE, MIEŚCIE, KTÓRE TWORZYŁ I EPOCE, W KTÓREJ ŻYŁ.

     Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy o patronie naszej szkoły i o mieście, które stworzył. Zamość, zaprojektowany i realizowany przez Bernarda Moranda, na zlecenie Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana i kanclerza, jest miastem wyjątkowym w skali ogólnoświatowej, co poświadcza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zobowiązuje do nieustannego wzbogacania naszej wiedzy.
    W Konkursie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie klas I-III, a przygotowanie się do niego nie powinno stanowić problemu – większość z nas mieszka w Zamościu, a szkoła, której patronuje renesansowy architekt, znajduje się przecież w samym centrum Zespołu Staromiejskiego; po drodze mijamy codziennie zabytkowe budynki. Podstawowe wiadomości na temat Bernarda Moranda znajdują się na stronie szkoły w zakładce „Patron". Na pewno byli już Państwo w niedawno otwartym (po remoncie) Muzeum Sakralnym, mieszczącym się w Infułatce – w budynku sąsiadującym z Katedrą, zaprojektowanym przez architekta naszego renesansowego miasta. Informacja o Muzeum znajduje się również na stronie szkoły (z linkiem do artykułu Izabeli Winiewicz-Cybulskiej w „Nowym Kurierze Zamojskim":
https://www.kurierzamojski.pl/2020/09/26/co-mozna-zobaczyc-we-wnetrzu-infulatki/.
    W Muzeum w Infułatce jest dostępny „Zamojski Leksykon Słówek", który jest słownikowym opracowaniem Zamojskiego Zespołu Staromiejskiego, opracowanym specjalnie dla młodych czytelników. Na pewno ułatwi poznawanie zarówno sztuki jaki historii naszego miasta. Wiedzę można także uzupełniać wykorzystując popularne przewodniki po Zamościu czy strony internetowe takie jak np. Wikipedia, http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/290/historia.html,  https://roztocze.net.pl/zamosc-historia/.
    Konkurs będzie miał formę testu online i odbędzie się 30 kwietnia 2021r. Aby wziąć udział w Konkursie, należy po otrzymaniu linku, w wyznaczonym czasie rozwiązać zadania konkursowe i przesłać odpowiedzi za pośrednictwem formularza. Każdy uczestnik może wziąć udział w Konkursie (tj. przesłać odpowiedzi za pośrednictwem formularza quizu) tylko jeden raz.
    Udział w Konkursie nie pozostanie bez wpływu na dobrą ocenę z historii sztuki.

                                                                                                                                Izabela Winiewicz-Cybulska
                                                                                                                                                       Anna Świszcz