moran

KONKURSU WIEDZY O PATRONIE, MIEŚCIE, KTÓRE TWORZYŁ I EPOCE, W KTÓREJ ŻYŁ.

     Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy o patronie naszej szkoły i o mieście, które stworzył. Zamość, zaprojektowany i realizowany przez Bernarda Moranda, na zlecenie Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana i kanclerza, jest miastem wyjątkowym w skali ogólnoświatowej, co poświadcza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zobowiązuje do nieustannego wzbogacania naszej wiedzy.
    W Konkursie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie klas I-III, a przygotowanie się do niego nie powinno stanowić problemu – większość z nas mieszka w Zamościu, a szkoła, której patronuje renesansowy architekt, znajduje się przecież w samym centrum Zespołu Staromiejskiego; po drodze mijamy codziennie zabytkowe budynki. Podstawowe wiadomości na temat Bernarda Moranda znajdują się na stronie szkoły w zakładce „Patron". Na pewno byli już Państwo w niedawno otwartym (po remoncie) Muzeum Sakralnym, mieszczącym się w Infułatce – w budynku sąsiadującym z Katedrą, zaprojektowanym przez architekta naszego renesansowego miasta. Informacja o Muzeum znajduje się również na stronie szkoły (z linkiem do artykułu Izabeli Winiewicz-Cybulskiej w „Nowym Kurierze Zamojskim":
https://www.kurierzamojski.pl/2020/09/26/co-mozna-zobaczyc-we-wnetrzu-infulatki/.
    W Muzeum w Infułatce jest dostępny „Zamojski Leksykon Słówek", który jest słownikowym opracowaniem Zamojskiego Zespołu Staromiejskiego, opracowanym specjalnie dla młodych czytelników. Na pewno ułatwi poznawanie zarówno sztuki jaki historii naszego miasta. Wiedzę można także uzupełniać wykorzystując popularne przewodniki po Zamościu czy strony internetowe takie jak np. Wikipedia, http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/290/historia.html,  https://roztocze.net.pl/zamosc-historia/.
    Konkurs będzie miał formę testu online i odbędzie się 30 kwietnia 2021r. Aby wziąć udział w Konkursie, należy po otrzymaniu linku, w wyznaczonym czasie rozwiązać zadania konkursowe i przesłać odpowiedzi za pośrednictwem formularza. Każdy uczestnik może wziąć udział w Konkursie (tj. przesłać odpowiedzi za pośrednictwem formularza quizu) tylko jeden raz.
    Udział w Konkursie nie pozostanie bez wpływu na dobrą ocenę z historii sztuki.

                                                                                                                                Izabela Winiewicz-Cybulska
                                                                                                                                                       Anna Świszcz

    Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie ogłasza konkurs na LOGOTYP. Konkurs jest skierowany do uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu.
   Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnego projektu logotypu Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie, który stanie się oficjalnym znakiem graficznym systemu identyfikacji wizualnej, powinien jednoznacznie kojarzyć się z instytucją oraz w syntetyczny sposób wyrażać działalność, charakter i aspiracje biblioteki.
    Prace należy przesyłać na dres mailowy organizatora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 grudnia 2020 r. do godziny 16.00 z tytułem „Konkurs na logotyp".

Nagrodą będzie komplet książek z dziedziny historii sztuki oraz zestaw przyborów artystycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawiera Regulamin Konkursu.

W razie pytań i wątpliwości dodatkowych informacji na temat konkursu można uzyskać w Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie, oraz pisząc na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się dnia 5 stycznia 2021 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej biblioteki oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE DO KONKURSU

INFORMACJA O KONKURSIE

     Konkurs plastyczny GENIUSZ KRESÓW ma w swym założeniu przypomnieć młodzieży szkół plastycznych różne postaci ze świata kultury
i sztuki, które wywodzą się z regionu kresów wschodnich, miejsca na pograniczu wielu kultur i tradycji.
    Są to poeci, prozaicy, plastycy, muzycy – ludzie o niezwykłej wrażliwości, pasji, tworzący z dala od centrów sztuki, w ciszy prowincji.
Konkurs jest nie tylko próbą spojrzenia w przeszłość, sentymentalną podróżą w pełen tajemnic świat wyobraźni, w miejsca , których już nie ma, ale też zwróceniem uwagi na to, że dzieło jest wieczne, że odkrywane ponownie nabiera innych znaczeń, może być nadal aktualne.
     Czy życie i twórczość Bruno Schulza, Bolesława Leśmiana, Isaaka B.Singera, Mieczysława Kosza czy Edmunda Monsiela może nawiązać dialog ze współczesnym młodym człowiekiem i stać się inspiracją do powstawania nowych dzieł? Czy artyści z „dalekich kresów" i ich bardzo indywidualne spojrzenie na sztukę, może być nadal wartością we współczesnym świecie?
    W poprzednich edycjach młodzież miała okazję przyjrzeć się bliżej sylwetkom twórców niezwykłych, zagadkowych i oryginalnych. Świat wyobraźni Monsiela, Schulza, Leśmiana czy Kosza, ich życie i dzieło, stały się inspiracją do powstania ciekawych i bardzo różnorodnych wypowiedzi artystycznych. Efekty konkursów pokazały, że mimo upływu czasu młody człowiek rozumie i trafnie interpretuje postawę artysty z innej epoki. Okazuje się, jak jest wiele uniwersalnych i aktualnych elementów, które mogą nawiązać nowy dialog, jak podobna jest wrażliwość i wyobraźnia współczesnej młodzieży.
     Przy okazji piątej już edycji konkursu nie można pominąć sylwetki najistotniejszej dla dziejów nie tylko naszego miasta i regionu ale też Polski, wielkiego umysłu epoki renesansu – JANA SARYUSZA ZAMOYSKIEGO. Był nie tylko kanclerzem, hetmanem, wybitnym strategiem, dyplomatą i najważniejszym doradcą królewskim. Ten potężny magnat był oddanym patriotą, doskonale wykształconym prawnikiem – humanistą, zainteresowanym filozofią, teologią, muzyką, sztuką, medycyną, architekturą. Mecenas kultury i sztuki, założyciel miasta idealnego - Zamościa i Ordynacji Zamojskiej, fundator Akademii Zamojskiej był niezwykle skuteczny i konsekwentny w swoich działaniach, nie dzielił ale łączył, nie burzył a budował. Prawdziwy kosmopolita, otwarty, tolerancyjny.
     Jan Zamoyski to genialny wszechstronny reżyser - wizjoner, którego dzieło nadal zadziwia i inspiruje.

KARTA ZGŁOSZENIA

REGULAMIN KONKURSU

LISTA ZBIORCZA

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH

PROTOKÓŁ PDF

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 listopada o godz.11 w Holu Ratusza