22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMIDzisiaj obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi,  coroczne wydarzenie, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw i budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. „Przywróć naszą Ziemię” to tegoroczne hasło i jednocześnie motyw przewodni tego święta, który koncentruje się na naturalnych procesach, pojawiających się zielonych technologiach i innowacyjnym myśleniu, które mogą przywrócić światowe ekosystemy. Zmiana klimatu zachodzi w zastraszającym tempie i ma wiele szeroko zakrojonych skutków dla zdrowia ludzi, gospodarki i stabilności środowiska naturalnego. Odnowienie Ziemi zależy od każdego z nas, nie tylko dlatego, że troszczymy się o świat przyrody, ale dlatego, że na nim żyjemy.

Na całym świecie w tym dniu prowadzonych jest szereg akcji, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Z powodu pandemii wiele z tych akcji przeniosło się do świata wirtualnego.

Na oficjalnej stronie Earth Day znajdziemy informacje dotyczące światowych obchodów Dnia Ziemi 2021. Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało materiał edukacyjny, który ma na celu przybliżyć zagadnienia związane z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu. 22 kwietnia odbędzie się webinarium (dostępne na stronie lekcjezklimatem.pl), które poprowadzą Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Dzień Ziemi każdego roku jest doniosłym i jednoczącym dniem. Uświadamia nam, że każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za stan środowiska naturalnego, by uczynić Ziemię bezpieczniejszym, zdrowszym i bardziej sprawiedliwym miejscem do życia. Niezależnie od szalejącej epidemii my też możemy aktywnie włączyć się do akcji, aby wszystkim nam lepiej się żyło. Zadbajmy o naszą planetę, zaczynając od drobnych działań w najbliższym otoczeniu. Dotyczy to kilku prostych zasad:

  1. Segreguj śmieci.

  2. Oszczędzaj wodę.

  3. Ogranicz użycie plastiku.

  4. Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu.

  5. Ograniczaj zużycie energii elektrycznej.

  6. Rób przemyślane zakupy.

Spraw , by Dzień Ziemi trwał każdego dnia.